Sprawdzian rozpoczął się dziś o 9 rano i trwał godzinę. Uczniowie ze stwierdzoną dysleksją mają wydłużony czas pisania testu o 30 minut.
Olsztyńscy szóstoklasiści podobnie jak rówieśnicy z całej Polski przed rozpoczęciem pisania testu musieli zakodować pracę, co często jest dla młodzieży największym problemem. Sprawdzian kompetencji ma pokazać w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie, pisanie, liczenie, korzystanie z podanych informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Takie zakodowane i wypełnione już testy, identyczne w całej Polsce, sprawdzać będą okręgowe komisje egzaminacyjne. Komisja egzaminacyjna w Łomży sprawdzi egzaminy młodzieży z Olsztyna.
Dobrze zdany sprawdzian jest przepustką do wybranego przez ucznia gimnazjum spoza rejonu. Jeśli szóstoklasista wybiera się do szkoły, która jest mu automatycznie przypisywana z racji miejsca zamieszkania, to punkty zdobyte na egzaminie nie mają większego znaczenia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej już planuje zmiany w egzaminie szóstoklasistów. Zamiast jednego egzaminu z wiedzy ogólnej mają być trzy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Po zmianach sesja będzie trwać dwa dni.
Zamiast ogólnego sprawdzianu będą testy z polskiego i z matematyki. Oddzielnie zdawać się będzie również egzamin z języka obcego. Ma się on składać z dwóch części - czytania i słuchania. Szóstoklasiści nie będą musieli pisać wypracowań po angielsku czy niemiecku. Nie będzie już pytań z historii i przyrody. Za to te z polskiego i matematyki będą dużo trudniejsze.
Z powodu sprawdzianu szóstoklasistów cieszą się młodsi uczniowie, którzy z tej okazji mają wolne.
Zestresowani szóstoklasiści wyniki swoich sprawdzianów poznają pod koniec przyszłego miesiąca. Jak na tle rówieśników z całego kraju wypadnie młodzież z naszego województwa? Zobaczymy.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz