Piknik już z nazwy sugeruje swobodną wymianę myśli i trochę zabawy, ponieważ w programie są gry i konkursy dla dorosłych, strzelanie z łuku i kuszy, przymierzanie średniowiecznej zbroi, koncerty, deklamacje, pokazy taneczne, ale także zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków i urządzeń zamkowych (hurdycje z pocz. XV w., piwnice i średniowieczne konstrukcje dachowe), jakaś niespodzianka (oczywiście artystyczna) czekać też może na wieży…
Czynne – jak zawsze - będą wystawy muzealne: ikony, portrety szlachty pruskiej od XVI do XIX wieku, wystawa o Mikołaju Koperniku, współczesna grafika polska, skarbonki z XIX i XX wieku oraz wystawa o Polakach z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach.
W jednej z piwnic na czas imprezy urządzone zostanie kino z filmową relacją z koncertu muzyki niszowej w Olsztynie, a gospodarze tego kina będą podejmować gości kawą i ciastkami, nie ograniczając nikomu czasu pobytu. Będzie można zatem pić kawę, rozmawiać, zerkać na ekran, wejść i wyjść w dowolnym momencie.
Na dziedzińcu zamkowym zorganizowane zostanie stoisko „Moja książka w innym domu”, będzie można nabyć książkę, która szuka nowego właściciela. W tym miejscu znajdzie się też loteria (każdy los wygrywa) i dobra okazja do rozmów na tematy nie tylko wydawnicze.
Udział w pikniku jest bezpłatny, lecz należy wcześniej tj. do 20 września zgłosić telefonicznie (89/527 95 96 wewn. 31) lub pocztą elektroniczną ([email protected]) zamiar uczestnictwa.
Piknik adresowany jest dla twórców i instytucji kultury, organizacji i związków twórczych, agencji artystycznych, animatorów kultury, artystów różnych dziedzin, muzyków, literatów, dziennikarzy, fotografików. Wszystko po to, by lepiej się poznać, by np. malarz miał sposobność rozmawiania z VJ-ejem, wydawca książek z wydawcą audiobooka, wydawca ten z kolei z muzykiem, muzyk z rzeźbiarzem, rzeźbiarz z filharmonikiem, poeta z perkusistą, perkusista z architektem, architekt z akustykiem, itp., itd. Na Piknik można przyjść z osobą towarzyszącą. Na dziedzińcu zamkowym stanie scena, na której będzie można wygłosić swój manifest, w Sali Kromera będzie można czytać wiersze do muzyki fortepianowej, a przy fortepianie będzie mógł zagrać każdy, kto chce.
Piknik Bardzo Kulturalny jest inicjatywą Muzeum Warmii i Mazur, realizowaną we współpracy z Fundacją Środowisk Twórczych. Na spotkanie do olsztyńskiego zamku - siedziby wszelkich muz na pierwszy Piknik Bardzo Kulturalny zapraszają zatem szczególnie gorąco: Elżbieta Mierzyńska, prezes Fundacji Środowisk Twórczych oraz gospodarz imprezy – Janusz Cygański dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. Organizatorzy nie ograniczają tematu rozmów i dyskusji, które zechcą się pojawić.
Zainteresowanym przypominamy kontakt: Tel. 89/527 95 96 wewn. 31, e-mail: [email protected].
Na piknik zapraszamy do Muzeum Warmii i Mazur 23 września w godzinach 16.00 - 19.00.
Elżbieta Mierzyńska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz