W piątek przeprowadzono dwa zabiegi u pacjentów z ciężką stenozą aortalną, w wieku podeszłym, z licznymi obciążeniami, które sprawiły, że klasyczna operacja (z otwarciem klatki piersiowej) byłaby w ich przypadkach zbyt obciążająca i ryzykowna. Informację o tym wydarzeniu szpital przekazał mediom w poniedziałkowy (13 grudnia) poranek.
Zabiegi odbyły się na sali hybrydowej szpitala w składzie: prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie, dr hab. n. med. Adam Kern (kardiolodzy inwazyjni), lek. Grzegorz Szapiel, lek. Marek Pietroczuk (kardiochirurdzy) i Piotr Żurek (anestezjolog).
- Dzięki nowej metodzie leczenia mamy kolejny przykład dobrej współpracy zespołu lekarzy od zabiegów na sercu tzw. „Heart Team” złożonego z kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów – zaznacza dr Adam Kern.
I dodaje: - TAVI to metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca wszczepiać protezę w miejsce chorej zastawki aortalnej. Dzięki temu, że używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz odpowiedniego systemu wprowadzania operację można wykonać przez tętnicę udową bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego (serce podczas procedury cały czas pracuje). Tak wykonany zabieg jest znacznie mniej obciążający dla organizmu pacjenta i może być jedynym ratunkiem dla osób, które z racji zaawansowanego wieku i chorób współistniejących nie mogą być operowani w sposób klasyczny.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz