Jakie czynniki wpływają na rozwój talentu piłkarskiego? Czy w dzisiejszych czasach wystarczy talent i praca, aby w przyszłości zachwycać grą kibiców?
Po pierwsze trzeba zdefiniować pojęcie talentu i... ilu jest czytelników olsztyn.com.pl, tyle definicji talentu piłkarskiego.
Moja definicja talentu jeszcze kilka lat temu była następująca- zdolność piłkarza do szybkiego i trwałego uczenia się, poparta otwartą osobowością, „talentem do pracy” oraz „genetyką”- wszystko to potwierdzone w warunkach meczowych.
Dzisiaj dodałbym jeszcze, że talent piłkarza wymaga bezwarunkowo właściwego otoczenia, co najmniej na miarę jego potencjału...
Jedno jest pewne, że talent do pracy jest warunkiem sine qua non rozwoju piłkarza.
Taki talent posiadali ś.p. Krzysztof Nowak były zawodnik VFL Wolfsburg i reprezentacji Polski oraz Tomasz Rząsa reprezentant Polski i zdobywca Pucharu UEFA z Feyenoordem Rotterdam.
Podobna cechę mieli Jerzy Brzęczek i Grzegorz Mielcarski reprezentanci Polski.
Ze wszystkimi w/w zawodnikami miałem przyjemność grać i jak myślę o moich byłych wybitnych kolegach, to właśnie zdolność do pracy była, jest ich cechą wspólną.
Również autor notki nigdy nie awansowałby z VFL Wolfsburg do 1 Bundesligi, gdyby nie ta uniwersalna cecha dla każdej dziedziny życia, jaką jest talent do pracy.
Jednak sama pracowitość, to nie wszystko...
Każdy trening jest kodowany przez utalentowanego piłkarza, a nie idzie jak para w gwizdek.
Utalentowany piłkarz posiada cechy motoryczne, które predysponują go do wyczynu w futbolu. Takie cechy motoryczne jak siła, szybkość, koordynacja, wytrzymałość są w talentach jak miłość- zawsze wybuchają.
Podobnie jest z techniką i tą podstawową, związaną z ruchem, i tą specjalną- piłkarską. Technika jest jak trawnik i odpowiednio nawożona koordynacją ruchową jest wielkim atutem gwiazd współczesnego futbolu.
Talent uczy się techniki jak amen w pacierzu- szybko i trwale.
Talent ma otwartą głowę, dlatego nauczanie taktyki i tej indywidualnej, i zespołowej zawsze przychodzi łatwiej zawodnikowi utalentowanemu.
Czwartą nogą u stołu zwanego piłkarz jest mentalność. Otwarta osobowość, odporność na stres, zdolność do wysiłku, odwaga, pewność siebie, stałe dążenie do wytyczonego celu, „nie pękanie” po porażce i nie popadanie w euforię po wygranym meczu, wykorzystywanie wszystkich zmysłów podczas treningu i meczu, oddanie dla zespołu i klubu- to cechy mentalne utalentowanych piłkarzy...
Czy możemy z dozą pewności powiedzieć, że utalentowane dziecko, które trafia do klubu piłkarskiego będzie piłkarzem?
W każdej populacji jest ok. 3% wybitnych jednostek i około 12 % zdolnych, ale badania dotyczą uczniów w szkole. Myślę, że podobnie wygląda ilość talentów piłkarskich w danym roczniku.
Jak zerkniecie jeszcze raz na mają zaktualizowaną definicję talentu, to zauważycie, że otoczeniu talentu nadałem specjalną rangę.
Wiemy, że ziarna zbóż rzucone na drogę, czy miejsca skaliste nie wydadzą plonów.
Podobnie talent rzucony w miejsce, gdzie miast futbolu gra się w grę futbolopodobną nie ma szans na to, aby zaistnieć na szczytach współczesnego futbolu.
Jeżdżąc po Europie zauważam, że już nic nie pozostawia się przypadkowi, szczęściu.
Kolejne pokolenia piłkarzy są niczym cyborgi przygotowywane do wielkich futbolowych wyzwań.
Europejskie fabryki piłkarzy stworzyły miejsca do pracy treningowej, gdzie prawdziwy talent... musi rozwinąć swój potencjał.
Mówiąc krótko, aby mówić o szkoleniu talentów, trzeba stworzyć im warunki na miarę, czegoś, co jest fascynujące, niepowtarzalne- na miarę... talentu piłkarzy.
Otoczenie talentu to: klub, trenerzy, baza, media ale i rodzina, szkoła, rówieśnicy, etc.
Talent poddany współczesnej pracy treningowej, otoczony mądrymi ludźmi, musi eksplodować.
Nie muszę dodawać, że tzw. otoczenie nie sprzyja talentom nie tylko w naszym regionie.
Słaba baza, niska jakość pracy szkoleniowej- złe nieadekwatne do wieku dziecka bodźce treningowe, brak programów szkolenia, brak etatów w klubach dla trenerów grup dziecięcych i młodzieżowych, wynikomania i presja wyniku od najmłodszych lat, kor (komitet oszalałych rodziców, krzyczących podczas meczu na sędziów, dzieci i trenerów), brak koordynacji pracy talentów pomiędzy zajęciami w klubie i w szkole, brak krótkiej drogi na stołówkę i do szkoły oraz złe standardy pedagogiczne, doraźność w działaniach szkoleniowych i organizacyjnych, to tylko część zauważalnych problemów.
Nikt nie jest dobry przez przypadek- słowa Seneki jak ulał pasują do współczesnego futbolu. Obserwując Messiego, Pedro, Ronaldo czy Isco nie miejcie wątpliwości, że zachwycacie się nimi dzięki korelacji ich niepowtarzalnych talentów oraz... pracy i mądrości ich otoczenia...
Z talentami, trzeba obchodzić się jak z diamentami- to precyzyjna robota. To takie proste:)
Licencjonowany menedżer piłkarski,
footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne
mail: [email protected]
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz