CMB lub KMB to symbole, które można zobaczyć na wielu drzwiach mieszkań, są one wypisywane z okazji święta Trzech Króli obchodzonego 6 stycznia. Ma to na celu uczczenie objawienia się Boga człowiekowi. W tym roku dzień ten przypada w poniedziałek.
Zgodnie z chrześcijańskim przekazem, to właśnie tego dnia trzech mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar, wyruszyło w drogę, podążając za gwiazdą betlejemską, do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Nieśli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
Tradycyjnie 6 stycznia wielu katolików kredą poświęconą wodą święconą pisze na drzwiach wejściowych symbole K+M+B lub C+M+B. Jednak takie zapisy są błędne. Nie każdy też wie, co dokładnie oznacza ten skrót.
Poprawny zapis to C+M+B 2025 lub K+M+B 2025. Dwukrotnie pojawiające się „+” nie oznaczają plusów. Są to krzyże, będące znakiem błogosławieństwa. Dlatego nie powinno się dopisywać „=”, bo nie jest to równanie matematyczne.
Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że C+M+B oznacza „Christus Mansionem Benedicat”, co z łaciny znaczy „Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)”. Natomiast K+M+B to imiona trzech mędrców: Kacper oraz Melchior i Baltazar.
Księga liturgiczna „Obrzędy błogosławieństwa” mówi, że można stosować zapis C M B albo J M J, czyli inicjały Jezusa, Maryi, Józefa.
K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie „C” zastępować polskim „K”. W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność, ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe „K M B” z inicjałami imion trzech mędrców
– informują Michalici z Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu.
Komentarze (39)
Dodaj swój komentarz