Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-10-23 05:15

Redakcja

PIT-37 – co trzeba o nim wiedzieć i jak najlepiej rozliczyć?

PIT-37 – co trzeba o nim wiedzieć i jak najlepiej rozliczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Freepik.com

Rozliczenia podatkowe to coroczny obowiązek każdej osoby zarabiającej w Polsce. PIT-37 stanowi jedną z najpopularniejszych deklaracji wykorzystywanych przez podatników. Czas dowiedzieć się więcej na temat tego formularza i odkryć, jak go szybko i efektywnie go uzupełnić!

reklama

Co to jest PIT-37?

PIT-37 to formularz podatkowy, służący w Polsce do rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy pracowników, którzy uzyskują dochody rozliczane przez płatnika (np. pracodawcę, zleceniodawcę). Oznacza to, że deklarację wybierają przede wszystkim osoby zatrudnione w ramach:

  • umowy o pracę;

  • umowy-zlecenie;

  • umowy o dzieło.

Formularz PIT-37 jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie mają obowiązku samodzielnego obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Deklarację można złożyć indywidualnie, razem z małżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Zazwyczaj podatnik uzupełnia PIT-37 na podstawie formularza PIT-11 otrzymanego od swojego pracodawcy. W trakcie wypełniania deklaracji uwzględnia kwoty zawarte w PIT-11 oraz przysługujące mu w danym roku ulgi i odliczenia. PIT-37 jest zatem najczęściej używany przez osoby, które uzyskują dochody z pracy na etacie. To czyni go najpopularniejszym wśród polskich podatników.

Poza wspomnianymi już umowami w ramach PIT-37 rozlicza się także przychody uzyskane w ramach emerytur, rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, przychodów z praw autorskich, stypendiów, należności z umów aktywizacyjnych i wielu innych źródeł. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, który formularz wybrać dla siebie, najlepiej zasięgnąć porady księgowej.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-37?

Przepisy prawa podatkowego jasno określają terminy, w których podatnicy są zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej i uregulowania należności wobec urzędu skarbowego. Terminowe wysłanie zeznania jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala uniknąć późniejszych komplikacji, takich jak nałożenie odsetek za spóźnienie. Te mogą znacznie zwiększyć ostateczną sumę do uiszczenia. Poślizg czasami skutkuje również dodatkowymi karami, a w skrajnych przypadkach prowadzi do wszczęcia postępowania sądowego.

Dla zeznania PIT-37 za rok podatkowy 2024 ostateczny termin złożenia deklaracji upływa 30 kwietnia 2025 roku. Regularne rozliczanie się w granicach deadline’ów nie tylko pomaga uniknąć nieprzyjemności, ale także wpływa na pozytywną relację z fiskusem i zapewnia spokój w zakresie zobowiązań podatkowych.

Każdy pracownik ma sporo czasu od otrzymania PIT-11 do finalnej daty na wysłanie formularza PIT-37. Nie warto zatem szukać wymówek i należy jak najszybciej spełnić swoje podatkowe obowiązki. Im wcześniej wyśle się deklarację, tym prawdopodobnie prędzej otrzyma się ewentualny zwrot nadpłaty podatku, co stanowi dodatkową motywację do trzymania się terminów.

Jak najlepiej rozliczyć PIT-37?

Mieszkając w Olsztynie, da się bez problemu znaleźć biura rachunkowe, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Każda osoba chcąca zlecić to zadanie komuś innemu ma szansę na wybór pomiędzy wieloma doświadczonymi specjalistami z miasta. Warto jednak wiedzieć, że uzupełnienie PIT-37 jest prostsze, niż mogłoby się wydawać, a każdy może przeprowadzić je samodzielnie bez konieczności wychodzenia z domu.

Wygodny, prosty i przede wszystkim bezpieczny sposób na rozliczenie podatkowe, to skorzystanie z programu online prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Mowa o usłudze Twój e-PIT, czyli oprogramowaniu, z którego da się skorzystać zarówno w przeglądarce, jak i w ramach aplikacji. Na początku trzeba zaznaczyć, że rozwiązanie jest w pełni darmowe, a cały proces można przeprowadzić w niespełna 10 minut.

Do systemu należy zalogować się za pośrednictwem strony rządowej (profilu zaufanego, mObywatela, e-dowodu i bankowości elektronicznej) lub danych autoryzujących (PESEL-u lub NIP-u i kwoty przychodu, do zapłaty lub nadpłaty). Internetowe rozliczenie w ten sposób niweluje ryzyko pomyłek, ponieważ program zaciąga informacje do formularza z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów.

Niemal cała deklaracja uzupełnia się automatycznie, więc po stronie podatnika pozostaje weryfikacja lub ewentualne uaktualnienie danych (np. adres urzędu skarbowego), a także uwzględnienie nowych ulg czy organizacji pożytku publicznego, której chce się przekazać 1,5% podatku. Gdy formularz jest gotowy, pozostaje jedynie zatwierdzić jego wysłanie i oczekiwać na zwrot nadpłaty (lub wykonać przelew na wskazany numer konta, jeśli doszło do niedopłaty).

Oczywiście, zwolennicy tradycyjnego obiegu dokumentów mogą wypełnić deklarację własnoręcznie. Papierowa wersja wymaga jednak osobistego doręczenia do urzędu skarbowego lub nadania pocztą. Zajmuje to więcej czasu, jest bardziej kosztowne, a na dodatek mniej ekologiczne.

PIT-37 – z jakich ulg można skorzystać?

Aby obniżyć koszty należnego podatku do uiszczenia, można korzystać z ulg. Istnieje wiele zniżek, jednak nie każdy ma prawo z nich czerpać. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • ulga na dziecko;

  • ulga termomodernizacyjna;

  • ulga rehabilitacyjna;

  • ulga dla młodych;

  • ulga dla pracujących seniorów.

Korzystanie z ulg w deklaracji PIT-37 pozwala podatnikowi na obniżenie kwoty podatku do zapłacenia, co w praktyce oznacza mniejsze obciążenie finansowe lub nawet uzyskanie zwrotu nadpłaty. Zniżki te są narzędziem wspierania różnych grup społecznych, działań proekologicznych czy aktywności zawodowej.

Jak przekazać 1,5% podatku na szczytny cel?

Aby przekazać 1,5% podatku na wybrany cel, podatnik musi w rocznej deklaracji podatkowej, czyli np. PIT-37, wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego. Może również wskazać cel szczegółowy, jeśli chce, aby wsparcie trafiło na konkretny program lub osobę. Po złożeniu zeznania urząd skarbowy przekaże odpowiednią kwotę na rachunek wskazanej instytucji. To prosty sposób na wsparcie szczytnych inicjatyw, niewiążący się z dodatkowymi kosztami.

PIT-37 to deklaracja, z której zawartością powinien być zaznajomiony każdy, kto pozyskuje dochody za pośrednictwem płatnika. Najlepiej skorzystać z internetowych sposobów na coroczne rozliczenia, by zaoszczędzić czas i uniknąć błędów w formularzu.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl