Festiwale piwne to nowe zjawisko, które jest wynikiem piwnej rewolucji jaka ma miejsce w Polsce. Od momentu uwarzenia przez Browar Pinta w 2011 roku piwa Atak Chmielu, które stało się symbolem tejże rewolucji, w Polsce powstało około 300 browarów rzemieślniczych a festiwale służą właśnie promocji nowofalowych piw i samych browarów. Imprezy te mają miejsce głównie w dużych ośrodkach miejskich i te największe w Polsce mają miejsce w Poznaniu, Warszawie oraz we Wrocławiu.
Teraz również Olsztyn dołącza do zacnego grona miast - gospodarzy festiwalu piwnego i zaznacza swoje miejsce na piwnej mapie kraju. Impreza ruszy w piątek 28 lipca i potrwa do niedzieli. Festiwal odbędzie się w pięknej scenerii jeziora Ukiel, na terenie hotelu Omega.
Na olsztyńskim festiwalu zaprezentują się 22 browary ze wszystkich zakątków Polski, jeden wystawca cydru oraz 10 foodtruck’ów. Do spróbowania będzie ponad 150 różnych piw uwarzonych w kilkudziesięciu różnych stylach. Goście festiwalu będą mieli niebywałą okazję do zapoznania się z ofertą browarów i do posmakowania trunków, których nie uświadczą w lokalnych sklepach. Festiwal piw rzemieślniczych w Olsztynie stawia sobie za cel uświadomienie olsztynianom, ze świat piwa nie kończy się na kilku popularnych markach koncernowych.
W takcie wydarzenia przewidzianych jest wiele atrakcji dla gości festiwalu. Największe z nich to piątkowe oraz sobotnie koncerty. W piątek wystąpi zespół Bezjahzgh, który gra muzykę w stylu rock/reggae. Bezjahzgh to aż 11 członków zespołu włączając w to sekcję dętą. Zespół od wielu lat koncertuje na najlepszych imprezach w kraju, miał też swój debiut na festiwalu Woodstock a teraz po raz pierwszy zawita do Olsztyna.
W sobotę przewidziane są dwa koncerty. Pierwszym z nich będzie występ olsztyńskiej formacji hiphopowej Dziki X Doktor. Gwiazdą wieczoru będzie białostocki zespół Vshood, w którego szeregach wystąpi Karolina Czarnecka.
Festiwal piwa to jednak przede wszystkim zabawa przy piwie. A jak jest zabawa to muszą być piwne gry. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się bieg Hopkins Piwna Mila. Piwna mila polega na biegu 4 x 400 metrów z obowiązkowym małym piwkiem (0,3l) przed każdą pętlą. Za udział w biegu pobierana będzie symboliczna opłata w wysokości 10 złotych. Dochód pozyskany od biegaczy zostanie przekazany na zakup karmy dla schroniska dla zwierząt w Olsztynie.
Inną ciekawą zabawą będzie Ignis Beer Pong – to zabawa piwna polegająca na rzutach piłeczką pingpongową do kubeczków wypełnionych piwem. W grze biorą udział dwie dwuosobowe drużyny, które stoją po przeciwnych krańcach stołu. Rzuty wykonuje się na zmianę, tak aby trafić piłeczką w jeden z kubków z piwem, który stoi po stronie przeciwnika. Każdy trafiony rzut oznacza obowiązek wypicia piwa z kubka przez drużynę przeciwną. I tak aż do ostatniego kubeczka. Przegrana drużyna wypija ponadto całe pozostałe piwo po stronie drużyny przeciwnej.
W ramach współpracy z warmińsko-mazurskim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych miłośnicy dobrego piwa będą mogli zobaczyć, w jaki sposób waży się piwo. Dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat piwa, dostępne będą wykłady i prelekcje.
Festiwal to impreza rodzinna. Organizatorzy przygotują kącik zabaw dla dzieci z konkursami i nagrodami.
Na tych, którzy poczują głód czekać będą z kolei przekąski serwowane z 10 foodtrucków, które zaparkują na terenie festiwalu.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz