Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2013-04-22 10:23

Iwona Starczewska

Piwo z czasów Kopernika od dziś dostępne dla olsztynian

Dobra wiadomość dla miłośników oryginalnych, lokalnych smaków. Już dziś premiera lawendowego, bezchmielowego Gruita Kopernikowskiego, czyli piwa warzonego według receptury z czasów Kopernika.

reklama

Browar Kormoran zdecydował się na warzenie Gruita Kopernikowskiego nie tylko ze względu na rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, ale również z powodu własnego - 20 jubileuszu.

Pomysłodawcą Gruita jest piwowar domowy i pracownik Pracowni Kopernikańskiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - Paweł Błażewicz.

Uroczyste rozpoczęcie warki z udziałem przedstawicieli władz miejskich, Muzeum Warmii i Mazur oraz Browaru Kormoran odbyło się 19 lutego.

Dziś, 22 kwietnia o godzinie 18:00 w Browarni Stara Warszawska w Olsztynie będzie można po raz pierwszy spróbować tego iście lokalnego trunku.

Po premierze, Gruit Kopernikowski trafi do sklepów.

Źródło: browarkormoran.pl/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • RenataPAJA 2013-04-22 18:35:57 89.76.*.*
    _________________________________________________________ MOTTO: PIWO, TO OCZYWISTOŚĆ. ***** WIKIPEDIA: Piwo; najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się zawierający alkohol i dwutlenek węgla napój otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży. Słód używany do produkcji piwa powstaje w procesie słodowania jęczmienia, rzadziej pszenicy lub żyta, który polega na moczeniu ziarna, kiełkowaniu, a następnie wysuszeniu. Efektem zacierania oraz filtracji słodu jest brzeczka, która wraz z chmielem poddawana jest warzeniu czyli gotowaniu, a następnie fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży piwowarskich. IRL KRAKÓW: Wymieniony wyżej napój (piwo) zawsze wzbudza kontrowersje, lecz u Nich liczą się wyłącznie badania. Zawartość tłuszczu w tym napoju to 0%, czyli od tłuszczu nie utyjemy, bo go nie ma. Węglowodany są, ale jest ich bardzo mało i są to tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU, zatem wzrost poziomu cukru we krwi po ich spożyciu, nigdy nie przekracza: piwo jasne do 8% wzrostu. Każdy kto zechce, może sobie te wzrosty sprawdzić własnym glukometrem i nie jest to trudne. PROBLEM MOŻE WYSTĄPIĆ, DOPIERO W PRZYPADKU KUMULACJI TOKSYN: Tj. gdy wypijamy więcej niż 0,5 litra takiego napoju dziennie. W przeciwnym razie przy mniejszym spożyciu nasze laboratorium (wątroba) radzi sobie neutralizując tę małą ilość toksyn skutecznie. Wobec tego napój ten nie może być zalecany, nie musi być zakazany i dlatego też klasyfikuje się go jako dozwolony. Odnośnie konsumpcji to ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. PUENTA: Piwo to napój po którym się nie tyje, czyli biologiczne realia. Należy jednak wykluczyć ze swojego jadłospisu tzw. WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU, niezdrowe dla człowieka.***** _________________________________________________________
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl