Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2021-08-03 11:50

Redakcja

Plaga otyłości w Polsce – ilu z nas dotyczy?

Plaga otyłości w Polsce – ilu z nas dotyczy?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Nie bez powodu otyłość jest określana mianem plagi – zgodnie z danymi udostępnionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyka ona około 800 milionów ludzi na całym świecie. Należy mówić o tym głośno i zachęcać do walki z dodatkowymi kilogramami, ponieważ zbyt duża masa ciała może prowadzić nie tylko do poważnych chorób, ale także przedwczesnego zgonu. 

reklama

Dziś pod lupę bierzemy problem otyłości w Polsce. Jakie są jego przyczyny, ilu z nas on dotyczy i czego można się spodziewać w przyszłości? Sprawdzamy!

Otyłość od kuchni, czyli jakie są jej przyczyny i jak ją rozpoznać

Otyłość jest już chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która jest bezpośrednio związana z rozwojem społeczeństwa. Problemy zdrowotne zakwalifikowane do tej kategorii, nazywane również chorobami stylu życia, są niezakaźne i powszechne, a częstotliwość ich występowania jest uzależniona od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa.

A czym jest otyłość z medycznego punktu widzenia? To przewlekła choroba objawiająca się przede wszystkim podwyższoną ilością tkanki tłuszczowej. Aby zdiagnozować otyłość, zawartość procentowa tkanki tłuszczowej musi wynosić:

  • u kobiet: > 30% masy ciała,

  • u mężczyzn: > 25% masy ciała

Warto pamiętać, że otyłość to nie tylko zwiększona masa ciała. Praktycznie zawsze towarzyszą jej inne dolegliwości – insulinooporność, cukrzyca typu 2, choroby serca czy nadciśnienie tętnicze. Na liście innych powikłań, które są bezpośrednio związane z otyłością, znalazły się między innymi:

  • choroby układu krążenia (udar, zawał serca),

  • demencja,

  • choroby układu pokarmowego,

  • choroby wątroby,

  • choroby nerek,

  • zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do bezpłodności,

  • astma.

Na tym nie koniec! Raport Światowej Federacji Otyłości (The World Obesity Federation) "COVID-19 and Obesity: The 2021 Atlas" zwraca uwagę na zależność między otyłością a cięższym przebiegiem koronawirusa. Jak można w nim przeczytać – osoby, które zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, są o wiele bardziej narażone nie tylko na powikłania, ale także śmierć na COVID-19.

A jakie są przyczyny otyłości? Oprócz czynników związanych bezpośrednio z rozwojem cywilizacji można wymienić także te genetyczne, psychologiczne i socjoekonomiczne. Najpowszechniejszym powodem problemów z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest niewłaściwy tryb życia. Mowa przede wszystkim o nieprawidłowej diecie i braku aktywności fizycznej. Otyłość może również pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków czy zaburzeń endokrynologicznych.

Otyłość w Polsce – statystyki

Czy wiesz, że jeśli rodzice są otyli, to istnieją duże szanse, że ich dzieci będą mieć ten sam problem? Szacuje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej występuje u około ? potomstwa w takich rodzinach! Właśnie dlatego tak ważna jest nauka prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Może ona uratować nawet życie.

Zgodnie ze statystykami Narodowego Funduszu Zdrowia aż 25% mężczyzn i 23% kobiet po 20. roku życia cierpi na otyłość. W przypadku dzieci i nastolatków wartości są niższe, jednak nadal alarmujące – 13% chłopców i 5% dziewcząt poniżej 20. roku życia ma za dużo tkanki tłuszczowej. W Polsce przeprowadzono dodatkowo badanie COVID 365+, którego wyniki martwią – co drugi Polak ma problem z nadwagą lub jest otyły.

\

Prognozy na kolejne lata – czy problem otyłości się zmniejszy?

Prognozy udostępnione na stronie Ministerstwa Zdrowia nie należą do najbardziej optymistycznych. Dlaczego? Ponieważ szacuje się, że do 2025 r. w naszym kraju aż 30% mężczyzn będzie zmagać się z otyłością. W przypadku kobiet oczekiwany wynik wyniesie odrobinę mniej, bo 26%. Dane dotyczą wyłącznie dorosłych, co jest warte podkreślenia, ponieważ skala problemu otyłości u dzieci rośnie w zatrważającym tempie.

Zgodnie z innymi danymi, które przedstawiono w trakcie konferencji "Epidemia otyłości – wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej. Pacjenci, lekarze, system", co trzeci Polak do 2030 r. będzie otyły! Prognozy te zostały oszacowane przez eksperta Mariusza Wyleżoła, przewodniczącego Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Jak walczyć z otyłością?

Walka z otyłością jest procesem długotrwałym, wymagającym motywacji i mnóstwa wytrwałości. Cel jest jednak tego wart, ponieważ zrzucenie nadprogramowych kilogramów może nie tylko ochronić Cię przed wieloma problemami ze zdrowiem, ale także uratować życie. Jak walczyć z otyłością? Najlepsze efekty można uzyskać, łącząc ze sobą:

  • odpowiednio zbilansowaną dietę o stopniowo zmniejszonej kaloryczności,

  • regularną aktywność fizyczną (początkowo można zacząć od spacerów i ćwiczeń, które nie obciążają stawów),

  • badania i konsultacje z lekarzem, które pomogą wykluczyć dodatkowe dolegliwości i choroby uniemożliwiające zrzucenie kilogramów.

Autorką artykułu jest Malwina Przychodzka-Woch, dyplomowany dietetyk, a na co dzień ekspert w cateringu dietetycznym WygodnaDieta.pl. Na stronie znaleźć można kilkanaście diet pudełkowych do wyboru oraz blog z poradami dietetyków i przepisami.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl