Kwestie dotyczące opodatkowania bezpłatnej pomocy prawnej reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z litera prawa usługi nieodpłatnie świadczone, jeżeli one są świadczone w ramach pro publico bono i mają poprawić wizerunek firmy i ściągnąć dalszych klientów - nie podlegają podatkowi VAT.
Środowiska adwokackie wyjaśniają, że ten zapis wciąż jest niejednoznaczny i jeśli by się nim kierować, za akcję Niebieski Parasol, których celem nie jest ściąganie przez kancelarie klientów, a pomoc tym, których nie stać na porady prawne – powinny być opodatkowane. A to jest już absurd.
Trudności nastręcza ocena, kiedy nieodpłatna pomoc prawna wpisuje się w cel działalności gospodarczej (działalność promocyjna uprawniająca do wyłączenia z VAT) a kiedy dokonywana jest poza celem działalności gospodarczej (podlega opodatkowaniu VAT).
Propozycja objęcia wyłączeniem VAT wszystkich czynności bezpłatnej pomocy prawnej, która rozwiązałaby wszystkie wątpliwości, była przedmiotem prac sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo" w 2009 roku. Ministerstwo finansów nie zgodziło się jednak na takie zmiany.
Tym samym Ministerstwo Finansów podcina skrzydła tym, którzy chcą nieść pomoc prawną osobom niezamożnym.
Wszystko wskazuje na to, że istnienie akcji Niebieski Parasol jest mocno zagrożone.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz