Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2020-06-25 12:46

Redakcja

Podróż do USA z wizą lub bez - jak lepiej?

Podróż do USA z wizą lub bez - jak lepiej?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay.com

Od 11 listopada ubiegłego roku, dzięki przyłączeniu Polski do programu Visa Waiver Program (VWP), możemy wreszcie podróżować do USA bez konieczności wyrabiania wizy. Dla wielu z nas ta wiadomość była jednoznaczna z ułatwieniem podjęcia pracy lub nauki za oceanem. W rzeczywistości jednak sytuacja nie wygląda już tak korzystnie.

reklama

Bez wizy możemy polecieć do Stanów Zjednoczonych jedynie w celach turystycznych lub biznesowych, a sam pobyt podlega ograniczeniu czasowym - na miejscu można spędzić maksymalnie 90 dni. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety, jednak wiąże się też z pewnymi wadami. Wyjaśniamy więc, czemu warto wyrobić wizę i z jakimi niedogodnościami muszą liczyć się osoby podróżujące bez niej.

Bez wizy do USA. Kto może zarejestrować się w systemie ESTA?

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy jest możliwy po uprzedniej rejestracji podróży w systemie ESTA oraz otrzymaniu pozytywnej weryfikacji. Warto jednak pamiętać, że nie każdy taką autoryzację otrzyma. Tak może być w jednym z trzech przypadków:

  • jeśli wcześniej nie stosowaliśmy się do przepisów amerykańskiego prawa migracyjnego (np. przebywaliśmy na terenie USA dłużej niż pozwalała na to nasza wiza);
  • kiedy na koncie mamy wyroki, które zapadły w sprawach karnych;
  • jeżeli na przestrzeni ostatnich 9 lat odwiedziliśmy Sudan, Koreę Północną, Jemen, Syrię, Libię, Somalię, Irak lub Iran.

Brak autoryzacji w ESTA nie oznacza jednak, że w ogóle nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium USA. Wciąż bowiem możemy ubiegać się o "tradycyjną" wizę - czyli wklejaną do paszportu promesę wizową, by na jej podstawie udać się w podróż.

Bez wizy do Stanów - zalety podróżowania w ramach programu VWP

Za skorzystaniem z możliwości wyjazdu za ocean bez wizy przemawiają przede wszystkim dwa argumenty:

  • niski koszt uzyskania autoryzacji ESTA: jeśli otrzymamy autoryzację, zapłacimy 14 dolarów. Jeżeli nie – 4 dolary. To spora różnica w porównaniu do opłaty wizowej, która bez względu na decyzję urzędnika ambasady lub konsulatu wynosi 160 dolarów;
  • minimum formalności: musimy tylko wypełnić elektroniczny wniosek w systemie ESTA (dużo krótszy niż w przypadku starań o wizę) – bez konieczności osobistego spotkania w ambasadzie lub konsulacie z konsulem USA (w Warszawie lub Krakowie).

Wciąż należy jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko w przypadku wyjazdu do USA w celu turystycznym lub służbowym, nie dłuższym niż 90 dni.

Wiza do Stanów - kiedy i dlaczego warto ją wyrobić?

Do wyrobienia wizy zniechęcają nas nie tylko kwestie finansowe. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że wiąże się ono z rozbudowaną procedurą. To jednak nie powinno nikogo zniechęcać, wystarczy dowiedzieć się, jak krok po kroku przejść przez każdy z etapów. Jeśli obawiamy się problemów związanych z wypełnieniem wniosku o wizę lub rozmową z konsulem, warto zapoznać się z artykułami dostępnymi na blogu WizaOnline.pl - dzięki którym bez problemu przejdziemy przez cały proces uzyskania wizy.

A warto ją wyrobić choćby ze względu na ograniczenia czasowe. Podróżni planujący wyjazd do Stanów w ramach programu bezwizowego mogą zrobić to jedynie przez 2 lata od momentu uzyskania autoryzacji ESTA, podczas gdy ważność najpopularniejszej wizy służbowo-turystycznej (B-1/B-2) wynosi aż 10 lat. Uzyskanie autoryzacji w ESTA uprawnia do 90-dniowego pobytu w USA, a wiza – półrocznego z możliwością zmiany statusu wizy, np. z turystycznej na pracowniczą.

Posiadając wizę zmniejszamy także ryzyko ewentualnych problemów na lotnisku, bo będziemy podlegać ocenie urzędnika placówki dyplomatycznej USA w naszym kraju, a dopiero później pracownika służb lotniska w USA.

Zdobycie wizy jest też oczywiście konieczne w sytuacji, gdy do USA wybieramy się w celu podjęcia pracy, stażu, czy nauki.

UWAGA: W związku z pandemią koronowirusa należy na bieżąco sprawdzać, czy wizy do USA są wydawane oraz czy podróże do USA nie są wstrzymane.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl