Z roku na rok zwiększa się znajomość języków obcych. Wielu Polaków wyjeżdża za granicę na wakacje czy do pracy, a tam porozumienie się z mieszkańcami kraju jest niezbędne. Stale zmniejsza się także średnia wieku osób rozpoczynających naukę słownictwa innego narodu.
Rodacy za najskuteczniejszą metodę nauki języka polskiego uważa pracę w małej grupie, ze stałym wsparciem nauczyciela. Co czwarty uczestnik ankiety, przeprowadzanej swego czasu przez szkołę języków obcych ESKK, stwierdził, że najlepsze efekty osiąga się podczas samodzielnej nauki w domu. Ponad 50% badanych przyznało, że najchętniej uczą się z podręczników, około 20% preferuje naukę z edukacyjnymi programami komputerowymi. 16% ankietowanych korzystało z materiałów, przeznaczonych do samodzielnej nauki. Popularny staje się także e-lerning.
Dzięki polskiemu systemowi oświaty Polacy znają coraz więcej języków. Z danych Eurostartu wynika, że najbardziej rozpowszechniony jest angielski. Za nim znajdują się kolejno: język niemiecki, francuski, hiszpański i włoski. Co drugi Polak, który zna język obcy, przyznaje, że poznał go właśnie w szkole, a co czwarty deklaruje, że nauczył się go samodzielnie. Wyjątek stanowi język włoski, ankietowani przyznali, że uczyli się go głównie samodzielnie.
Polacy coraz chętniej korzystają także z dodatkowych pomocy dydaktycznych. Dużą popularnością cieszą się filmy w oryginalnej wersji językowej, a także telewizja. W ten sposób dokształca się co piąta ankietowana osoba. Znalazło się także wielu zwolenników czytania literatury w oryginale, stanowili oni 16% badanych. Kolejnym sposobem, preferowanym przez Polaków, jest nauka języka przez internet. Około 14% uczestników ankiety przyznało się do tego sposobu nauki.
Badania przeprowadzono na grupie 8699 osób.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz