Dziś jest: 26.11.2024
Imieniny: Delfiny, Konrada
Data dodania: 2014-03-25 09:11

Iwona Starczewska

Pomoc bezdomnym zwierzętom - sprawdź, jakie obowiązki ma miasto

Bezdomny pies na osiedlu, głodne - wolno żyjące koty, czy wreszcie zwierzęta będące ofiarami zdarzeń drogowych - w takich przypadkach często chcemy pomóc, jednak nie wiemy jak. Wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że to miasto odpowiada za los tych zwierzaków, a my mamy pełne prawo wymagać, by podjęto odpowiednią interwencję.

reklama

W Olsztynie rokrocznie przyjmowany jest program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Taką uchwałę na 2014 rok, olsztyńscy radni przyjmą w najbliższą środę 26 marca. Co daje ona w praktyce?

W ramach programu miasto poprzez jednostkę budżetową jaką jest miejskie schronisko ma za zadanie na bieżąco odławiać zwierzęta, które pojawiają się bez opieki na olsztyńskich osiedlach, a także zapewnić im opiekę.

Mieszkańcy miasta często nie wiedzą, gdzie należy zgłaszać błąkające się zwierzęta. Zgodnie z programem przyjętym przez olsztyńskich radnych – takie informacje należy kierować do Dyżurnego Miasta, Straży Miejskiej, bądź bezpośrednio do schroniska.

Ważny jest również zapis mówiący o obowiązku miasta w zakresie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zgłosi cierpiące zwierzę leżące przy drodze, czy też samodzielnie dostarczy takie zwierzę do jednostki weterynaryjnej – nie musi martwić się o koszta ewentualnych zabiegów w celu uratowania życia zwierzaka. To na samorządzie spoczywa obowiązek opłacenia kosztów koniecznych zabiegów. To szczególnie ważny zapis, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Wielu ludzi, boi się zgłosić wypadek z udziałem zwierzaka, myśląc, że to na nich spoczywać będzie obowiązek opłacenia ewentualnego leczenia – mimo, iż nie oni byli sprawcami zdarzenia.

Warto pamiętać, że w przypadku zdarzeń mających miejsce poza godzinami dyżuru lekarza w schronisku, pomoc zwierzętom udzielana jest w Poliklinice Weterynaryjnej przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, świadczącej całodobową opiekę weterynaryjną.

Olsztyńskie schronisko ma również obowiązek opieki nad kotami wolno żyjącymi na naszych osiedlach. Takie koty nie potrafią zaaklimatyzować się w schronisku, dlatego pozostawia się je na osiedlach, gdzie dostarcza się pożywienie.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl