Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2024-03-29 12:00

Redakcja

Pompa ciepła monoblok – czym jest i jak działa?

Pompa ciepła monoblok – czym jest i jak działa?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Rozwój technologii grzewczych przyniósł nam możliwość znacznego oszczędzania pieniędzy i czasu. Rozwiązaniem, które w kontekście tych dwóch korzyści bije pozostałe źródła ogrzewania na głowę jest pompa ciepła – nowoczesne i ekologiczne urządzenie umożliwiające produkcję energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wydajna pompa ciepła monoblok całkowicie rewolucjonizuje ogrzewanie, czyniąc je bezpiecznym, wygodnym i dużo tańszym. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Wyjaśniamy to w poniższym artykule!

reklama

Budowa pompy ciepła monoblok

Przykładem pomp ciepła powietrze-woda są urządzenia monoblok w postaci pojedynczego hermetycznie zamkniętego urządzenia. W jednej konstrukcji znajdują się wszystkie komponenty niezbędne do wytwarzania ciepła i chłodu, a fabryczne zamknięcie ich w szczelnej obudowie eliminuje ryzyko rozszczelnienia i wycieku czynnika chłodniczego, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo montażu jednostki, ułatwia go i znacząco przyspiesza.

W pompie monoblok znajdują się dokładnie te same podzespoły, co w jednostce split, ale nie są one rozdzielone pod względem położenia. W obudowie umieszczony jest wentylator, sprężarka, wymiennik ciepła i wszystkie pozostałe elementy niezbędne do działania urządzenia. Cała pompa jest instalowana poza budynkiem, łącząc się z nim jedynie rurami, w których płynie glikol lub inna niezamarzająca ciecz niezbędna do prawidłowego działania instalacji c.o.

Fot. Adobe Stock

Pompa ciepła typu monoblok w ogrodzie

Jak działa pompa ciepła typu monoblok?

Zasada działania urządzeń jednosegmentowych jest dokładnie taka sama jak pomp ciepła split. Te jednostki pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i oddają je poprzez czynnik chłodniczy do wewnątrz. Powietrze przepływa przez jednostkę zewnętrzną i ochładza się na wymienniku, a wentylator wymusza przepływ powietrza.

- Ciepło pozyskane z powietrza może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania wnętrz, jak i w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej, a cały ten proces odbywa się przy wykorzystaniu zaledwie 25% energii elektrycznej z sieci – w zależności od warunków atmosferycznych. Dzięki tak drastycznemu ograniczeniu poboru prądu pompa ciepła typu monoblok umożliwia zachowanie doskonałego komfortu termicznego przy jednoczesnej redukcji kosztów ogrzewania, a te można przewidzieć na podstawie informacji znajdującej się na etykiecie energetycznej pompy ciepła mówi Dariusz Stachura, Menadżer Produktu ds. Pomp Ciepła w KAISAI.

Fot. Adobe Stock

Model domu z pompą ciepła monoblok

Najważniejsze zalety monobloków

Przejście na nowoczesne źródło ciepła zapewnia realne korzyści w postaci dużo niższych wydatków na ogrzewanie – zwłaszcza gdy zdecydujemy się połączyć urządzenie z instalacją fotowoltaiczną. Z uwagi na fakt, że nowoczesne pompy do grzania i chłodzenia pomieszczeń wykorzystują głównie ciepło pozyskiwane z powietrza zewnętrznego, to ich użycie przekłada się też na znaczne zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego. Pompa ciepła powietrze-woda monoblok jest ekologiczna i oszczędna i może być znacznie tańsza w eksploatacji w porównaniu z innymi źródłami ogrzewania. Wysokość oszczędności wynikająca z zastosowania pompy jest jednak zależna od dokładnych parametrów urządzenia, więc warto porównać poszczególne modele i sprawdzić, czym jest etykieta energetyczna pompy ciepła oraz jakie wartości przypisano do konkretnej jednostki.

Zalety pomp ciepła typu monoblok wynikają oczywiście nie tylko ze sposobu ich działania, ale też z jednosegmentowej budowy. Te urządzenia są montowane poza budynkami, co szczególnie doceniają właściciele małych domów, w których każdy centymetr wolnego miejsca jest mile widziany. Za wyborem tego typu jednostki przemawia też łatwy i szybki montaż.

Konstrukcje monoblok można również lepiej wkomponować w przestrzeń obok budynku, np. umiejscowić dalej od ścian niż konstrukcje typu split, chociaż trzeba się przy tym liczyć z większymi stratami ciepła. Istotną zaletą pompy ciepła monoblok jest też brak konieczności zakładania karty urządzenia oraz przeprowadzania corocznych kontroli szczelności, dlatego że sprzęt jest już fabrycznie szczelny.

- Monobloki są też cichsze od splitów – emitują dźwięki na poziomie zaledwie 43-55 dB, więc z powodzeniem mogą działać w pobliżu miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Dokładne informacje dotyczące poziomu głośności oraz poboru energii znajdują się na etykiecie energetycznej pompy ciepła – dodaje ekspert.

Fot. Adobe Stock

Instalacja pompy ciepła

Montaż pompy ciepła powietrze-woda split – jak przebiega i ile trwa?

Jednosegmentowa budowa pompy monoblok niweluje konieczność zlecania montażu urządzenia specjaliście dysponującemu uprawnieniami f-gazowymi, jak ma to miejsce w przypadku pomp split, ale zawsze należy je instalować w zalecanej przez producenta odległości od budynku.

Jednostka typu monoblok wymaga podłączenia hydraulicznego i elektrycznego oraz przygotowania równego fundamentu w postaci betonowej płyty, na której stanie urządzenie. W celu doprowadzenia medium grzewczego z pompy do instalacji c.o. należy wykonać też przepusty ścienne i położyć rury z odpowiednią izolacją, a na koniec zabezpieczyć jednostkę przed zamarzaniem. Ten ostatni etap realizuje się poprzez wypełnienie agregatu glikolem cechującym się zdecydowanie niższą temperaturą zamarzania niż woda i podłączeniem pompy do zasilania awaryjnego, które ochroni ją w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu.

W praktyce wszystkie te działania można wykonać w ciągu 2-3 dni, aby cieszyć się już ciepłem – jak chociażby w przypadku pompy ciepła monoblok Arctic o klasie energetycznej A+++/A++ i dużej mocy. To urządzenie, które pracuje w trybie grzania i chłodzenia, a przez cały rok podgrzewa wodę użytkową. Energooszczędność i funkcjonalność idą tu w parze z oszczędnościami przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl