- Prace nad programem trwały wiele miesięcy - wersji mieliśmy już kilka, ale zmieniały się one podczas konsultacji - powiedział na konferencji prasowej marszałek Jacek Protas. - Ostatnio najwięcej pracy mieliśmy z dostosowaniem zapisów projektu do Umowy Partnerskiej, która podpisana będzie przez rząd i Komisję Europejską. W ramach Umowy Partnerskiej muszą się bowiem mieścić wszystkie programy operacyjne, nie tylko programy regionalne. My już mamy dokument z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, potwierdzający zgodność naszego projektu z projektem umowy. Teraz pozostaje nam więc tylko czekać na podpisanie umowy między rządem i Komisją Europejską. Wtedy będziemy wiedzieli, czy nasz projekt będzie mógł pozostać w obecnym kształcie czy trzeba będzie wprowadzać zmiany.
W projekcie zaplanowano 12 osi priorytetowych – pomoc techniczna oraz 11 osi merytorycznych:
Inteligentna gospodarka Warmii i Mazur (310,3 mln euro),
Kadry dla gospodarki (84,6 mln euro),
Regionalny Rynek Pracy (257,3 mln euro),
Infrastruktura transportowa (212,4 mln euro),
Efektywność energetyczna (246,7 mln euro),
Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów (147,3 mln euro),
Kultura i dziedzictwo (51,9 mln euro),
Obszary wymagające rewitalizacji (64,8 mln euro),
Cyfrowy region (86,3 mln euro),
Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych (80,4 mln euro)
Włączenie społeczne (126,5 mln euro).
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych środki unijne trafią do trzech największych miast z Warmii i Mazur: Olsztyn (58,4 mln euro), Elbląg (36,8 mln euro) oraz Ełk (17,9 mln euro).
- Miasta wraz z partnerami przygotowały strategie z zapisami przedsięwzięć, które mają szanse powalczyć o finansowanie nie tylko ze środków RPO, ale także np. z Programu Polska Wschodnia - mówił marszałek. - Kwoty na poszczególne miasta są zróżnicowane, ponieważ braliśmy pod uwagę liczbę mieszkańców.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz