Data dodania: 2005-06-10 00:00
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:32
Projekt rewitalizacji dawnych koszar
Czy w dawnej jednostce wojskowej przy ul. Gietkowskiej powstanie artystyczne miasteczko? Wiele wskazuje, że tak. Powstałyby tam sale widowiskowe, galerie sztuki, pracownie plastyczne, a także knajpki i puby.
Rozpoczęły się prace nad projektem Wzgórze Soja dotyczącym przekształcenia koszar na Zatorzu w kulturalne centrum Olsztyna. Wczoraj plany uzgadniano z przedstawicielami olsztyńskich środowisk twórczych i instytucji kulturalnych. - Muzeum Warmii i Mazur nie ma gdzie wystawiać zbiorów sztuki współczesnej, Teatr Lalek ma fatalne warunki lokalowe, Liceum Plastyczne nie ma porządnej siedziby - wylicza Marek Skurpski, dyrektor wydziału strategii i rozwoju ratusza.
Zdaniem władz miasta i zainteresowanych kompleks zabudowań na Gietkowskiej świetnie nadaje się na działalność artystyczną - są tam dwie duże hale, idealne na pracownie, warsztaty i galerie. Miejsce to miałoby także stać się centrum wypoczynku i rozrywki w mieście.
Realizacja projektu ma rozpocząć się w 2007 roku. Do tego czasu powstanie dokładny plan adaptacji budynków. - Chcemy sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej - mówi Marek Skurpski. - Potrzebnych będzie około 40 mln zł.
Pomysły rewitalizacji koszar i budynków pofabrycznych były z sukcesem przeprowadzane w innych miastach: Gdańsku, Łodzi, Poznaniu.
Koszary kawalerii przy ul. Gietkowskiej zbudowano w latach 1884-86, w miejscu ogrodów mieszczan, na wzgórzu Soja. W skład kompleksu wchodzą stajnie oraz budynki gospodarcze i mieszkalne zgrupowane wokół trzech kwadratowych placów. Obecnie są dzierżawione prywatnym firmom.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz