Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2020-06-20 08:00

Redakcja

Projekty małych domów - na co zwrócić uwagę, wybierając projekt?

Projekty małych domów - na co zwrócić uwagę, wybierając projekt?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wybierając projekt domu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników - między innymi powierzchnię zabudowy, przystosowanie do działki, technologię budowy czy kształt bryły, a także dopasowanie budynku do obowiązujących w okolicy przepisów warunkujących zabudowę danego rodzaju (w tym przypadku domy jednorodzinne). Sprawdź, jak wybrać projekt małego domu, który będzie idealnie nadawał się dla twojej rodziny.

reklama

1.    Projekty małych domów - dla kogo?

2.    Pomieszczenia oraz wielkość domu

3.    Technologia budowy domu

4.    Kształt domu i dachu

5.    Umiejscowienie na działce

Projekty małych domów - dla kogo?

Wybierając projekty małych domów warto zwrócić uwagę przede wszystkich na ich funkcjonalność - na małej powierzchni trzeba uważniej planować zagospodarowanie każdego metra. Trzeba również pamiętać, że małe, urokliwe domki są piękne, ale nie stanowią dobrego rozwiązania dla wielopokoleniowej rodziny z kilkorgiem dzieci. Dlatego przed wybraniem projektu dobrze jest zastanowić się, ile miejsca będzie potrzebne, kto będzie mieszkał w domu oraz czy planujesz ewentualne powiększenie rodziny. Unikniesz wówczas sytuacji, w której dom okaże się zbyt ciasny (obniżony komfort mieszkańców) lub za duży (wysokie koszty utrzymania i utrudniona konserwacja).

Pomieszczenia oraz wielkość domu

Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz w swoim domu. Podział na odpowiednie pomieszczenia często może być nawet ważniejszy niż faktyczna ilość powierzchni użytkowej. Jednorodzinny domki często mają salon, kuchnię, kilka pokoi, pomieszczenia gospodarcze (na przykład sień czy garderoba) i dopasowaną do liczby mieszkańców liczbę łazienek. Jeżeli bierzesz pod uwagę w przyszłości ewentualne powiększanie rodziny (na przykład kolejne dziecko lub zajęcie się starszą osobą), zwróć na to uwagę, dobierając projekt z odpowiednią liczbą pokoi. Bardzo ważna jest też kwestia rozmieszczenia pomieszczeń - na przykład jeżeli w budynku będzie miała mieszkać osoba w podeszłym wieku, lepiej żeby miała możliwość mieszkania na parterze. Konieczność częstego chodzenia po schodach może być męcząca, a przede wszystkim nawet groźna dla schorowanej osoby. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rozmiaru budynku. Zbyt mała powierzchnia do życia będzie wiązał się z obniżeniem komfortu i w dłuższej perspektywie może bardzo źle wpływa psychicznie na mieszkańców. Z drugiej strony, zbyt duża powierzchnia będzie utrudnieniem przy utrzymaniu czystości oraz może wpływać negatywnie na koszty utrzymania budynku (na przykład te związane z ogrzewaniem).

Technologia budowy domu

W Polsce największą popularnością cieszą się niezmiennie domy murowane. Jednak coraz większe uznanie zdobywają także nowoczesne technologie budowlane, takie jak budownictwo modułowe, domy z prefabrykatów, domki szkieletowe wykonane z drewna czy domy z bali. Generalnie projekty małych domów częściej wykorzystują bardziej innowacyjne technologie, jednak warto pamiętać, że one również mają swoje ograniczenia - problemem może okazać się na przykład słaba izolacyjność, brak możliwości dowolnej modyfikacji projektu czy trudności z rozbudową domu po jakimś czasie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dlatego wybór technologii budowy i materiałów należy zawsze skonsultować z ekspertem.

Kształt domu i dachu

Kształt bryły domu oraz jego dachu powinien podobać się mieszkańcom, być ekonomiczny, a także pasować do miejscowego planu zagospodarowania terenu. Najbardziej tradycyjnym, klasycznym rozwiązaniem jest dom na planie kwadratu lub prostokąta z dachem dwuspadowym. Taki sposób budowy pozwala zoptymalizować zużycie energii (mniej ciepła ucieka z budynku) oraz jest akceptowany przez większość przepisów określających dozwolone formy zabudowy jednorodzinnej. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dobrze jest przed zakupem projektu skonsultować się z urzędem planującym zagospodarowanie terenu, a także zrobić symulację kosztów budowy i eksploatacji budynku.

Umiejscowienie na działce

Warto pamiętać, że każdy projekt domu musi zostać dopasowany do działki, na której ma zostać postawiony budynek. Trzeba też wiedzieć, że zabudowany może zostać tylko pewien określony procent powierzchni, który należy sprawdzić i obliczyć przed rozpoczęciem prac. Innymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę podczas dostosowywania projektu do działki, jest między innymi oświetlenie (umiejscowienie pod kątem kierunków geograficznych) czy pozycja frontu domu względem głównej bramy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl