Akcja skierowana jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej głównym celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery wokół transplantologii, poprzez promocję idei dawstwa narządów oraz podkreślenie potrzeby i znaczenia posiadania podpisanego tzw. "oświadczenia woli" (zgody na przeszczep narządów po śmierci).
Działania prowadzone w olsztyńskich szkołach mają również poszerzać wiedzy uczniów na temat pobierania i przeszczepiania narządów, często jedynej skutecznej metody leczenia, ratującej ludzkie życie.
W Polsce, co roku przeszczepianych jest ponad 1000 narządów, w tym ponad 700 nerek, ponad 200 wątrób i ok. 60 serc. Liczba osób oczekujących na przeszczep jest bowiem 3 a nawet 4-krotnie większa.
Regulacje prawne w Polsce odnośnie oddawania narządów po śmierci są jasno zdefiniowane. W naszym kraju obowiązuje zgoda domniemana - każdy kto nie wyraził za życia sprzeciwu na pobranie narządów po śmierci (np. poprzez wpis do Centralnego Rejestru Sprzeciwów) jest traktowany jako potencjalny dawca.
Jednak w wielu przypadkach najbliższa rodzina zmarłego nie wyraża zgody na to, aby można było od niego pobrać organy do przeszczepu. Dlatego właśnie inicjatorzy akcji, chcą rozmawiać o transplantologii i promować tę ideę nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród dorosłych.
W ramach organizowanej akcji odbiorcy będą mogli zapoznać się z treścią filmów pt." ŻYCIE TO REWELACJA" oraz " ESPERANZA", a także wysłuchać osób, które są żywym dowodem na to, że przeszczepianie narządów ma sens.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz