Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-01-29 10:54

sm

Prywatne agencje przejmą bezrobotnych

Osoby trwale bezrobotne to dla Skarbu Państwa ogromne obciążenie. Wypłacane są przecież składki na ubezpieczenie społeczne i zasiłki. Aktywizacja zawodowa takich osób w naszym kraju to fikcja. Ma się to jednak zmienić. Również tu – na naszym lokalnym, wciąż obarczonym najwyższym bezrobociem, rynku.

reklama

Skarb Państwa wypłacając zasiłki  i utrzymując świadczenia społeczne dla trwale bezrobotnych musi obecnie sięgać głębiej do kieszeni. Wciąż bowiem liczba tych osób rośnie, a wśród nich na próżno szukać tych, którzy korzystają z licznych szkoleń aktywizacyjnych organizowanych przez powiatowe i miejskie urzędy pracy.

Ten system nie sprawdza się, a bezrobotni stają się coraz większym ciężarem. Dlatego też polski rząd przyjął taktykę, która z powodzeniem sprawdza się na Zachodzie. Mowa o przekazywaniu osób trwale bezrobotnych pod opiekę prywatnych agencji zatrudnienia, których zadaniem jest aktywizacja tych osób i znalezienie im pracy. Prywatna agencja nie dostaje jednak pieniędzy za bezrobotnego, który przyjdzie na szkolenie, czy spotkanie aktywizacyjne. Środki wypłacane są dopiero wtedy, kiedy osoba bezrobotna znajdzie zatrudnienie.

Na Warmii i Mazurach taki projekt właśnie rusza. Wojewódzki Urząd Pracy rozstrzygnął bowiem przetarg na realizację działań aktywizacyjnych na rzecz tysiąca osób długotrwale bezrobotnych. Aktywizacją osób z Warmii i Mazur zajmie się Instytut Badawczo-Szkoleniowy z Olsztyna. Do projektu zgłoszono 200 osób bezrobotnych z Bartoszyc, 300 osób z Elbląga, 200 osób z Ełku oraz 300 osób z Ostródy.

Wysokość wynagrodzenia (maksymalnie 11 tysięcy złotych - red.) wypłacana będzie prywatnej agencji w częściach. Pierwsza część wynagrodzenia - 20% wynagrodzenia brutto – za dokonanie diagnozy sytuacji zawodowej bezrobotnego i zaprojektowanie działań aktywizacyjnych mających na celu podjęcie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej; II część wynagrodzenia - 20% wynagrodzenia brutto – za doprowadzenie bezrobotnego do podjęcia odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej trwającej przez okres co najmniej 14 dni; III część wynagrodzenia - 30% wynagrodzenia brutto – za utrzymanie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej podjętej w wyniku działań Wykonawcy, przez okres minimum 90 dni; IV część wynagrodzenia - 30% wynagrodzenia brutto – za utrzymanie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej podjętej w wyniku działań Wykonawcy, przez okres minimum 180 dni.

Zakończenie działań aktywizacyjnych powinno odbyć się najpóźniej do 31 maja przyszłego roku.

Przypomnijmy, na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia wynosi obecnie 18,1 procent, a więc znacznie powyżej średniej krajowej, która wynosi 11,4 procent. Najgorzej sytuacja wygląda w powiatach przygranicznych. W powiecie braniewskim to ponad 28 procent. Nie lepiej jest również w powiecie kętrzyńskim i bartoszyckim.

Pod koniec ubiegłego miesiąca liczba osób bezrobotnych na Warmii i Mazurach wyniosła nieco ponad 94 tys. osób. A nie wolno zapominać również o bezrobotnych niezarejestrowanych w urzędach pracy.


 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • korek1 2015-01-29 20:26:14 37.30.*.*
    Na przełomie kilku dni było święto urzędników z urzędów pracy. Dzisiaj media olsztyńskie POkazują jaki jest stan na dzień dzisiejszy w ilości bezrobotnych to tragedia ilu ludzie nie ma pracy a ilu jest nie jest ujętych w obliczeniach i ilu rodaków wyjechało za chlebem. To wstyd dla naszej władzy bo to POkazuje jak naprawdę POlitycy ,,rządzą'' tym naszym krajem.Wygląda to na celowe działanie aby kapitaliści i złodzieje mogli zatrudniać ludzi za głodowe pensje lub umowy śmieciowe.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl