Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele św. Józefa na olsztyńskim Zatorzu. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się pod pomnik Zesłańców Syberyjskich, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.
- Najwymowniejszym znakiem pamięci o Sybirakach Warmii i Mazur jest pomnik Zesłańców Syberyjskich, bowiem obchodzimy dziś 94. rocznicę Dnia Sybiraka i 83. rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę - rozpoczęła krótkie przemówienie prezes Związku Sybiraków w Olsztynie, Teresa Dydykało. - Ten pomnik jest czymś więcej niż świadectwem przeszłości. To symboliczny grób, przy którym spotykamy się co roku, aby oddać hołd tym, którzy pozostali na zawsze na Syberii i stepie Kazachstanu.
Dydakało w dalszej mowie przypomniała, że Sybiracy, którzy przeżyli czas na nieludzkiej ziemii są świadkami tego "więzienia bez strażników i granic".
- Oni dali świadectwo siły i odwagi, wytrwałości i patriotyzmu - dodała prezes Dydykało. - Nie dali pogrzebać polskiej mowy, tradycji, kultury i wiary.
Następnie głos zabrał pełnomocnik wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych, Władysław Kałudziński, który w imieniu Artura Chojeckiego, podziękował osobom zaangażowanym w działalność olsztyńskiego oddziału Związku Sybiraków.
- Spoczywa na nas obowiązek zachowania i przekazywania pamięci o Sybirakach - przekazał w liście od wojewody, Kałudziński.
Do zgromadzonych przemówiła także przedstawicielka marszałka województwa oraz prezydenta Olsztyna, Piotr Grzymowicz, którzy zaznaczył, że w historii Polski są tak bolesne wydarzenia, o których nigdy nie zapomnimy.
- To nasz zbiorowy obowiązek i prawdziwy wymiar patriotyzmu i pamięci narodowej, wolne od kunktatorstwa ocen tworzonych dla doraźnych korzyści politycznych - mówił prezydent.
I dodał: - Przez lata wmawiano nam, że wejście sowieckiej Rosji na tereny wschodniej Polski, nie było agresją. To kłamstwo! To była agresja i cios w plecy walczącej Polski (...) Mówiono nam, że celem interwencji była ochrona rdzennej ludności. Kłamano. Już pierwsze dni po przekroczeniu granicy pokazały prawdziwe intencje Związku Sowieckiego.
Podczas wydarzenia wręczone zostały odznaczenia za szerzenie pamięci o tragedii Sybiru.
Po przemówieniach nastąpił apel poległych, a następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.
* * *
Natomiast w niedzielę Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Fundacja im. Piotra Poleskiego, Parafialna Akcja Katolicka oraz olsztyńskie środowiska patriotyczne, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, zapraszają na obchody 83. rocznicy agresji sowieckiej i początku komunistycznej okupacji Polski na mszę w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 1939 roku, w kościele p.w. bł. Stefana Wyszyńskiego przy ul. bp. T. Wilczyńskiego 7, a następnie na uroczystość przy upamiętnieniu AK (przy skwerze im. gen. Augusta E. Fieldorfa „Nila").
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz