Projekt „Olsztyn. Aktywnie!” ruszył 20 marca br. Potem przez sześć miesięcy mieszkańcy Olsztyna i turyści spacerowali (z kijami do nordic walkingu albo z przewodnikiem), biegali, jeździli na rowerach i pływali kajakami - a wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody Olsztyna i okolic. Łącznie we wszystkich spotkaniach wzięło udział około 3000 (!) miłośników ruchu na świeżym powietrzu. Olsztyński boom na aktywny wypoczynek nie uszedł uwadze branży turystycznej. 2 października na gali we Fromborku przedstawiciel ratusza odebrał certyfikat „Najlepszy Turystyczny Produkt Warmii i Mazur 2010” przyznany Urzędowi Miasta Olsztyn przez Regionalną Organizację Turystyczną.
- W okolicznościowej laudacji podkreślono, że tego typu wyróżnienia przypadają raczej przedsięwzięciom o minimum kilkuletniej tradycji, zaś rzadko zdarza się nagradzanie inicjatyw debiutanckich - podkreśla Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz.
Powodzenie projektu sprawiło, że organizatorzy postanowili pójść za ciosem. Przede wszystkim postanowiono, że spotkań miłośników poszczególnych dyscyplin będzie więcej niż w debiutanckiej edycji. Magnesem dla kolejnych „aktywnych” mają też być nowe dyscypliny. Będą to nurkowanie, pływanie smoczymi łodziami i „ścieżki zdrowia”, czyli parki linowe, które w ostatnim czasie wzbogaciły ofertę sportowo-rekreacyjną Olsztyna. Na początek ma być pięć spotkań z nurkowaniem - od nauki snorkelingu (najprostsza forma obserwacji życia podwodnego, podczas której nurek wyposażony w maskę, fajkę i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim), poprzez letnie spływy rzekami, na „spacerach podwodnych” w pełnym ekwipunku kończąc. Smocze łodzie to dla wielu sport wyczynowy. Jednakże instruktorzy zapewniają, że to forma rekreacji dostępna dosłownie dla każdego bez względu na wiek i płeć, nie wymagająca specjalnego przygotowania fizycznego i technicznego.
- Sięgamy po nowe dyscypliny, aby pozyskać nowych uczestników naszego projektu - mówi Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyn. - Idea jest jednak wciąż taka sama: chodzi o świadome wykorzystywanie potencjału Olsztyna i okolic, czyli położenia wśród lasów i jezior. W tym kontekście realizacja projektu „Olsztyn. Aktywnie!” jest też odpowiedzią na aspiracje Olsztyna do miana centrum rekreacyjno-sportowego województwa. Druga edycja projektu ruszy wiosną.
Zainteresowani znajdą szczegółowe informacje na stronie www.aktywnie.olsztyn.eu
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz