Rada Miasta kadencji 2014-2018 dziś (12 października) oficjalnie zakończy pracę. Przypomnijmy, w skład rady wchodzili: Antosik Maja, Ciunel Halina, Szewczyk Robert, Łukaszewski Łukasz, Zakrzewska Ewa, Kacprzycki Krzysztof, Antosz Nelly Elżbieta, Misiewicz Joanna, Araszkiewicz Leszek, Piotrkowska Ewa, Babalski Jarosław, Ciborowska Danuta, Rudnik Dariusz, Smoliński Grzegorz, Dąbkowski Zbigniew, Flis Krystyna, Gornowicz Mirosław, Wirska Elżbieta, Jabłońska Wanda Agnieszka, Zdunek Marian, Małkowski Czesław Jerzy, Tandyrak Jan, Głażewski Tomasz, Tobiszewski Maciej, Rogińska-Stanulewicz Monika.
To właśnie w tym składzie radni podejmowali szereg uchwał decydując o przyszłości miasta, nowych inwestycjach drogowych i wszelkich zmianach budżetowych.
I choć nie sposób wymienić wszystkich decyzji, które radni podjęli, warto – w ramach podsumowania – przyjrzeć się tym decyzjom rajców, które odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców miasta.
Radni upływającej kadencji uchwalili między innymi nocną prohibicję w Olsztynie. Radni zdecydowali o zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00, mimo iż przeprowadzone wcześniej badania ankietowe wskazywały, że większość mieszkańców opowiada się przeciwko takiemu ograniczeniu.
Ci sami radni zdecydowali także o zakazie picia alkoholu na terenie Centrum Ukiel. Picie alkoholu możliwe jest jedynie w lokalach nad jeziorem, które posiadają koncesję.
Radni nie szczędzili nam również podwyżek. Przypomnijmy, od tego roku płacimy wyższe podatki od nieruchomości. Radni zdecydowali bowiem o wzroście opłat o średnio 2 procent w stosunku do tych obowiązujących w latach 2015-2016.
Olsztyńscy radni zajęli również stanowisko w sprawie remontu dworca głównego. Niemal jednogłośnie opowiedzieli się za niewpisywaniem bryły dworca do rejestru zabytków, czego oczekują społecznicy oraz część mieszkańców miasta. Radni stwierdzili, że miasto potrzebuje nowego dworca, zaś wpisanie go do rejestru komplikuje ten proces. Co prawda stanowisko radnych nie miało wpływu na podjęcie decyzji w tej sprawie przez konserwatora zabytków, jednak część mieszkańców miasta była oburzona decyzją radnych.
Wśród decyzji radnych tej kadencji, były oczywiście i takie, którym mieszkańcy przyklasnęli. Mowa między innymi o rewolucji w cenniku opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Radni zdecydowali o ujednoliceniu taryfy opłat, obniżeniu ceny za bilety ''sieciowe'' oraz wprowadzeniu biletów czasowych, które z powodzeniem funkcjonują w wielu większych miastach.
Mieszkańcy chwalili również decyzję radnych, którzy opowiedzieli się ''za'' przystąpieniem do przygotowania odpowiednich przepisów, które będą regulować zasady eksponowania reklam w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu miasto będzie miało realny wpływ na estetykę miasta.
W tej kadencji zapadła też decyzja w sprawie zmiany nazw ulic w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Olsztyńscy radni podjęli uchwałę, która zmieniła pięć nazw ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską. Tym samym Olsztyn nie w pełni dostosował się do zaleceń IPN-u, który wskazał więcej nazw ulic, które podlegają ustawie dekomunizacyjnej. IPN wskazał bowiem między innymi ulicę Pstrowskiego czy Dąbrowszczaków. Nazwy dwóch ostatnich zmienił więc zarządzeniem zastępczym wojewoda.
To jedynie część uchwał podjętych w tej kadencji. O, których jeszcze warto byłoby wspomnieć?
Pełen spis postanowień radnych z listą głosujących dostępny jest tutaj->
Komentarze (20)
Dodaj swój komentarz