Od 2020 roku zamiast papierowej recepty lekarze wystawiają recepty elektroniczne. Zmiana otworzyła wiele możliwości, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Otrzymanie recepty bez spotkania z lekarzem nie stanowi już problemu. Wystarczy odbycie teleporady lub porady online.
Powstaje coraz więcej internetowych przychodni m.in. Nasza Recepta, realizująca recepty online. Bez wychodzenia z domu można uzyskać wypis na regularnie przyjmowane leki, a także antykoncepcję awaryjną. W przypadku farmaceutyków takich jak tabletka dzień po, recepta online staje się wybawieniem. Co to jest recepta elektroniczna i gdzie sprawdzić e-receptę?
Co to jest recepta elektroniczna?
Dla pacjentów e-recepty niewiele różnią się od dotychczas wypisywanych recept papierowych, zwłaszcza w formie wydruku. Jednak dla lekarzy i farmaceutów różnice są znaczące. Wystawiona e-recepta jest częścią większej bazy danych, zawierającej informacje o schorzeniach i przyjmowanych przez pacjentów lekach. Dlatego obecnie specjaliści nie mogą wypisywać tradycyjnych recept, poza wyjątkowymi przypadkami.
Receptę elektroniczną możesz otrzymać w kilku formach: kodu SMS, pliku PDF lub wydruku informacyjnego. W przypadku otrzymania kodu, należy podać go w aptece wraz z numerem PESEL. Pozostałe formy w wyglądzie przypominają tradycyjne recepty. Zawierają twoje dane, nazwę leku i dawkowanie oraz kod kreskowy, który farmaceuta skanuje w celu uzyskania dostępu do e-recepty.
Czym e-recepta różni się od recepty online? E-receptą nazywamy każdy dokument elektroniczny, który uprawnia do zakupu leków. E-receptę online z kolei otrzymuje się w wyniku konsultacji lekarskiej przez internet.
Gdzie sprawdzić e-receptę?
Co zrobić, jeśli zgubisz wydruk informacyjny lub usuniesz SMS z kodem? Informacje o wystawionych receptach dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Do jego aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany, który można łatwo założyć przez bankowość elektroniczną, w urzędzie lub oddziale NFZ.
IKP zawiera dane o twoich schorzeniach, odbytych wizytach lekarskich, przepisanych lekach i ich dawkowaniu. Daje również możliwość wyświetlenia e-recepty na ekranie smartfona podczas zakupu specyfików w aptece. Aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta nie jest obowiązkowe do korzystania z recept elektronicznych.
E-recepta - ile kosztuje?
Wystawienie e-recepty przez lekarza działającego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest dodatkowo płatne. Konsultacje medyczne przez internet, kończące się wypisaniem przez lekarza e-recepty online to koszt kilkudziesięciu złotych. Jest to zdecydowanie mniej niż cena prywatnej wizyty lekarskiej.
Konsultacje telemedyczne wymagają również niewiele czasu. W większości przypadków wystarczy wypełnić formularz dotyczący dolegliwości i potrzebnych leków. Zdarza się, że lekarz poprosi o przesłanie dokumentacji medycznej.
Zazwyczaj recepta online dostępna jest po kilku lub kilkunastu minutach. Zwłaszcza w przypadku tabletki “dzień po” krótki czas oczekiwania jest na wagę złota. Pozwala oszczędzić pacjentkom niepotrzebnych nerwów.
Recepty online stają się coraz popularniejszym sposobem na przepisywanie leków. Wiąże się z nimi wiele udogodnień, przede wszystkim szybki czas realizacji. Są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wychodzić z domu lub potrzebują leków “na wczoraj”. Zwłaszcza w dobie pandemii, internetowe konsultacje medyczne są wartym rozważenia rozwiązaniem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz