Natomiast Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi chce wdrożyć projekt, w ramach którego w nowopowstającym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów ma powstać fabryka stabilatu.
Pierwotny plan zakładał wybudowanie tam spalarni śmieci. Jednak w maju Spółka zaproponowała zmianę metody unieszkodliwiania odpadów. Zamiast spalarni powstanie fabryka stabilatu. Nowa koncepcja okazała się bardziej ekonomiczna, nie tylko ze względów finansowych, ale również z powodu większych możliwości odzyskiwania surowców wtórnych.
Wykorzystanie tej technologii umożliwi produkcję stabilatu, wysokoenergetycznego paliwa alternatywnego. Jest ono praktycznie w całości biodegradowalne i może być wykorzystywane m.in. do napędzania elektrowni. Stabilat zawiera m.in. wysuszone odpady zielone, drewno, papier, niektóre tekstylia. W formie suchego granulatu jest nieaktywny biologicznie i nadaje się do składowania.
Dzięki wykorzystaniu tej technologii ZGOK ma szanse na wysokie dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Na razie firma oczekuje na ocenę złożonego wniosku.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz