Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2010-03-12 10:36

Natalia

Rejestrować czy nie rejestrować?

SLD pracuje nad projektem ustawy, zgodnie z którą pary hetero i homoseksualne żyjące bez ślubu mogłyby zarejestrować swój związek. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej byłoby im zaciągnąć kredyt, uzyskać informację na temat zdrowia partnera czy rozliczyć się wspólnie z podatku.

reklama

 

Prawo, pozwalające na rejestracje konkubinatu, obowiązuje m.in. w Luksemburgu, Belgii, Szwecji, Holandii i Finlandii. Pary, związane w taki sposób, posiadają przywileje podobne do tych w małżeństwie, a do rejestracji takiego związku wystarczy oświadczenie.

Projekt, nad którym pracuje SLD, to już trzecia próba podejścia polskiej partii do problemu wolnych związków. Tym razem do pracy przyłączyły się środowiska pozarządowe, które zajmują się zwalczaniem homofobii. Projekt obejmuje bowiem zagadnienia związanie nie tylko z parami hetero, ale i homoseksualnymi. Zgodnie z założeniami mogłyby one zarejestrować swój związek. W praktyce oznacza to wspólne rozliczanie się z podatku,  łatwiejsze zaciąganie wspólnych kredytów czy bezproblemowe uzyskiwanie informacji o stanie zdrowia partnera. Dodatkowo, nawet osoby tej samej płci mogłyby mieć prawo do emerytury czy renty po swoim życiowym partnerze, a także do dziedziczenia po zmarłym. Co ważne, związki zarejestrowane w taki sposób różniłyby się od małżeństwa brakiem pozwolenia na adopcje dzieci.

Projekt SLD budzi spore kontrowersje. Przede wszystkim na przeszkodzie stoi postawa kościoła katolickiego, który nie uznaje wprowadzania jakichkolwiek, nawet pozamałżeńskich, regulacji prawnych obejmujących osoby tej samej płci. Są i tacy, którzy w próbie legalizacji związków homoseksualnych widzą zamach dokonany na tradycyjnej rodzinie. Zwolennicy zmian zauważają z kolei, że orientacja seksualna nie może stać się powodem dyskryminacji.

Ten trudny problem już niedługo będą musieli rozwiązać polscy parlamentarzyści, jednak sami pomysłodawcy projektu liczą się z tym, że społeczeństwo może być gotowe na takie zmiany dopiero za kilka lat.

Zainteresowanych tematem na pewno zainteresuje wiadomość, że w niedzielę w Olsztynie, wzorem innych miast, odbędzie się otwarta debata społeczna na temat rejestracji związków partnerskich. Jeśli chcesz w niej uczestniczyć przyjdź o godzinie 14.00 do Teatru im. Stefana Jaracza, Scena Margines.

 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • boo 2010-03-15 10:14:54 83.23.*.*
    O ile procedura rejestrowania będzie maksymalnie uproszczona to pewnie, czemu nie. Jak i tak żyją razem (i pary homo i hetero), to niech mają możliwość wspólnego rozliczania się. Ale jeśli ma to wyglądać tak, że trzeba będzie latać od urzędu do urzędu z masą papierów to....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • kukubina 2010-03-12 15:12:30 83.9.*.*
    to głupota jakaś..przypadek homoseksualistów jeszcze jestem w stanie zrozumieć, ale pary hetero,żyjące w konkubinacie po co mają się rejestrować?nie lepiej wziąć po prostu ślub?mniej papierkowej roboty będzie i nie trzeba będzie tworzyć sztucznych etatów,co to miałyby się zajmować rejestrowaniem takich par...albo wziąć ślub i korzystać ze wszystkich przywilejów za tym idących,albo żyć w konkubinacie, a nie- "zarejestrowanym"konkubinacie...wg mnie-lekka przesada.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl