Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2020-05-14 17:30

Cezary Kapłon

Restauratorzy w Warszawie zapłacą mniej za ogródki. Co z Olsztynem?

Restauratorzy w Warszawie zapłacą mniej za ogródki. Co z Olsztynem?
Czy opłaty za ogródki restauracyjne w Olsztynie także zostaną zmniejszone, jak ma to miejsce w Warszawie?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Dowiedzieliśmy się, że część samorządów w Polsce, w tym stolica, obniżają opłaty za ogródki gastronomiczne, czym chcą pomóc właścicielom restauracji, kawiarni czy pubów w walce z bankructwem, do czego przyczyniła się epidemia. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Olsztynie.

reklama

Warszawa jest jednym z samorządów, który postanowił pomóc przedsiębiorcom. Od czerwca mają zmniejszyć się o 50 proc. opłaty za ogródki piwne, restauracyjne, kioski czy pawilony znajdujące się w pasie zieleni.

Z inicjatywy Rafała Trzaskowskiego wprowadzamy 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne, które od poniedziałku znów będą mogły być otwarte. Ulga wejdzie w życie od początku czerwca i będzie obowiązywać do końca roku – poinformowała Karolina Gałecka z Wydziału Prasowego Urzędu Miasta Warszawy.

Taka forma wsparcia może dotyczyć nawet tysiąca podmiotów.

Jeden z internautów zapytał, co na to olsztyński samorząd.

Dowiedzieliśmy się, że dzienna stawka opłaty za zajęcie 1 mkw. pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne wynosi 40 groszy i jest niezmienna od 2004 roku.

Tu należy podkreślić, że inne miasta posiadają znacznie wyższe stawki, a ich wysokość urosła w ostatnich kilkunastu latach – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Dodał, że prezydent Piotr Grzymowicz zadecydował o tym, że stawka pod ogródki ma zostać obniżona do 26 groszy. Jednak to nie jest takie proste.

Zmiana stawek za zajęcia pasa drogowego wymaga jednak podjęcia uchwały przez radę miasta. Projekt w tej sprawie jest przygotowywany, ale należy wziąć pod uwagę, że taka uchwała podlega kontroli wojewody warmińsko-mazurskiego, publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wchodzi w życie 14 dni od daty publikacji – wyjaśnił Michał Koronowski.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy opłata miałaby zostać obniżona.

W zeszłym roku w pasie drogowym znajdowały się 52 ogródki sezonowe.

Za to 6 maja weszło w życie zarządzenie prezydenta dotyczące zmiany minimalnych stawek czynszu za dzierżawę gruntów.

Wiedząc w jak trudnej sytuacji znajdują się teraz przedsiębiorcy postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i obniżyliśmy stawki za dzierżawę gruntu pod ogródki restauracyjne o 50 proc. – wyjaśniła w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Stawka czynszu za 1 mkw. dzierżawionej powierzchni w I strefie wynosi 8 zł, natomiast w II strefie – 6 zł. Stawki obowiązują do końca grudnia.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl