Przedstawiciele samorządów podpisali dokumenty na realizację 20 projektów o łącznej wartości niemal 73 mln złotych z czego dofinansowanie to 62 mln złotych. To ostatnie z 50 zaplanowanych inwestycji współfinansowanych z Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Miast Cittaslow. Tym samym środki z RPO WiM 2014-20 przeznaczone na rewitalizację miast należących do sieci zostaną w pełni zaangażowane.
- Markę Cittaslow, obok Krainy Wielkich Jezior, Krainy Kanału Elbląskiego oraz najbardziej znanych szlaków kulturowych, widzimy w przyszłości jako jedno z kół zamachowych naszej regionalnej turystyki – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Lokalne samorządy wykorzystują szanse, płynące z przynależności do sieci i za europejskie środki realizują wizje rozwoju swoich miejscowości.
Najwięcej, bo pięć umów wstępnych podpisali przedstawiciele gminy Nidzica. Za 17,6 mln złotych uporządkowane zostaną tereny nad jeziorkiem miejskim i w centrum miasta, zabytkowe piwnice ratusza zostaną dostosowane do funkcji szkoleniowych i społecznych, a nidzicki zamek czeka remont. Dofinansowanie unijne wyniesie łącznie 15 mln złotych.
- Dzięki tym pieniądzom Nidzica zmieni się nie do poznania i wkroczy w XXI wiek – mówił burmistrz Jacek Kosmala. – Jeśli dodać projekty, na które już podpisaliśmy umowy, m.in. remont głównych ulic w Nidzicy, okaże się, że takich pieniędzy nie inwestowano tu od wojny. Gdy skończymy, mieszkanie w Nidzicy to będzie zupełnie inne doświadczenie.
W Biskupcu powstaną Centrum Edukacyjne, Centrum Zawodowe i Centrum Aktywizacji Ruchowej. Miasto zainwestuje również w poprawę oferty kulturalnej i rekreacyjnej. Łącznie 4 projekty kosztować będą 21,7 mln złotych. Europejski wkład to 18,4 mln złotych/
- To historyczny moment i niespotykane dotąd środki na rewitalizację – mówił burmistrz Kamil Kozłowski.
Górowo Iławeckie doczeka się nowego parku przy Stawie Garncarskim, Plac Ratuszowy zostanie na nowo zagospodarowany, a w piwnicach ratusza powstanie Klub Integracji Społecznej. W dolinie rzeki Młynówki zostanie utworzony nowy szlak turystyczny, a Ośrodek Kultury przejdzie remont. Wartość czterech projektów wynosi 10,8 mln złotych, w tym 9,2 mln złotych stanowi dofinansowanie.
- Dopięcie formalności dla wszystkich 14 miast uprawnionych do korzystania z unijnego wsparcia było bardzo żmudną pracą – mówił burmistrz Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. – Dziękuję zarządowi województwa i pozostałym uczestniczącym w procesie negocjacji stronom za cierpliwość. Teraz zabieramy się za realizację projektów.
Olsztynek również przygotował cztery projekty na łączną wartość 11 mln złotych. Samorządowcy planują przywrócenie dawnego blasku plaży miejskiej nad Jeziorem Jemiołowskim, a także utworzenie punktu widokowego w zabytkowej wieży ciśnień. W kinie Grunwald powstanie Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej. Wygospodarowane zostanie pomieszczenie do podawania szczepionek. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 9 mln złotych.
- Olsztynek ma już za sobą szereg inwestycji, które były dobrze przyjęte przez mieszkańców – mówił burmistrz Artur Wrochna. – Kolejne projekty mają służyć w dużej mierze tym, którzy doświadczają różnych życiowych trudności.
Centrum Aktywizacji oraz Centrum Wielu Kultur powstaną z kolei w Barczewie. Zagospodarowane zostaną również brzegi rzeki Pisy. Łącznie trzy projekty pochłoną 11,9 mln złotych, w tym dofinansowanie stanowi 10 mln złotych.
- Do niedawna w Barczewie mieliśmy dwa zakłady karne i cztery kościoły – mówił burmistrz Lech Nitkowski. – Dziś mamy zrewitalizowaną starówkę z niepowtarzalną wieżą ratuszową, zadbaliśmy o dziedzictwo Feliksa Nowowiejskiego w naszym mieście. Brakowało sal do szkoleń i warsztatów, Pisa mogłaby stać się ozdobą Barczewa. I tak się teraz stanie, na to się dzisiaj umawiamy.
Unijne pieniądze mają pomóc w wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej, a zwłaszcza do aktywizacji mieszkańców.
Do polskiej sieci Cittaslow należy 26 miasteczek, z czego 20 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. 14 miast zostało objętych Ponadlokalnym Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow, na który zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 łącznie 51,1 mln euro. Poza poniedziałkowymi gośćmi do tej grupy należą jeszcze: Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz