Zmierzyły się dwie drużyny Orła Białego: Czarni (zawodnicy francuscy) i Biali (gracze polscy), 6:3 wygrali Czarni. Regularne rozgrywki rugby zorganizowano w Polsce dopiero po II wojnie światowej.
Rok 100-lecia polskiego rugby zaowocował niebywałymi sukcesami. W tym roku polskie rugbistki zostały mistrzyniami Europy w olimpijskiej siedmioosobowej odmianie tej gry i wywalczyły 10. miejsce w debiucie na mistrzostwach świata. Męska piętnastoosobowa kadra po raz pierwszy awansowała do Rugby Europe Championship, czyli na najwyższy poziom europejskich zmagań. Ekipa młodzieżowa jest na szóstej pozycji na Starym Kontynencie. Widać z tego, że mimo trudnych warunków rozwoju tej gry w Polsce, minione sto lat nie były dla tego niezwykle widowiskowego sportu stracone.
Na naszym warmińsko-mazurskim podwórku, rugby za sprawa olsztyńskich Budowlany pojawiło się w 1976 roku wraz z powołaniem do życia w tym klubie sekcji rugby. Decyzja zapadła 20 września 1976 roku, podczas jednego z zebrań organizacyjnych poświęconych powiększeniu Klubu Sportowego Budowlani Olsztyn o nowe sportowe specjalności. Pierwszym trenerem był Marek Witczak - nauczyciel wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Budowlanej przy Olsztyńskim Zjednoczeniu Budownictwa. Podczas studiów na warszawskiej AWF trenował rugby, zdobywając z AZS AWF kilka tytułów mistrza Polski. Pierwsze treningi odbywały się na łąkach i leśnych polanach. Mieszkańcy Olsztyna mieli okazję zobaczyć swych rugbistów w oficjalnym meczu 1 maja 1977 roku. Ich przeciwnikiem był zespół mistrza Polski juniorów - Budowlani Łódź. Mecz zakończył się rezultatem 18:18.
Uroczysta Gala 100-lecia rugby w naszym kraju, której organizatorem był Polski Związek Rugby, odbyła się w miniony weekend w Warszawie. Nasz region reprezentowali między innymi: Jolanta Piotrowska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby, Jacek Bil, wiceprezes tego związku, Renata Rybak i Bartosz Barczak (Rugby Team Purda), Piotr Ziomek i Dawid Pożoga (Rugby Gietrzwałd), Bartosz Kosecki (Rugby Team Elbląg). Podczas gali przyznano wiele odznaczeń, nagród oraz wyróżnień. Wśród wyróżnionych byli przedstawiciele naszego województwa.
Prezesi PZR i W-MOZR oraz Jolanta Piotrowska
- Bardzo się cieszę, że mogłem ten ważny i uroczysty czas spędzić w tak zacnym gronie - powiedział Henryk Pach. - Dziękuję uprzejmie pani marszałek Jolancie Piotrowskiej za udział w tym naszym święcie rugby. Dziękuję pozostałym reprezentantom naszego regionu uczestniczącym w Gali. Pani Jolanta została uhonorowana złotą odznaką Polskiego Związku Rugby. Złotą odznakę otrzymałem również ja, natomiast brązową przyznano zasłużonemu działaczowi i trenerowi z klubu Rugby Gietrzwałd Karolowi Lewkowiczowi. Przy okazji tego święta i to w tak zaszczytnym gronie, była okazja również, aby rozwinąć dyskusję w obecności pani marszałek o rozwoju i przyszłości naszego sportu na Warmii i Mazurach. Podczas pobytu w stolicy przeprowadziliśmy wielu paneli i warsztatów, spotkań i rozmów z działaczami oraz trenerami kilku kadr narodowych.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz