Podczas próby medialnej „Złego wychowania” obejrzeliśmy scenę z udziałem trzech księży, którzy żyją w związkach z kobietami. To jednak tylko przedsmak tego, co zobaczą widzowie podczas niedzielnej premiery (23 lutego) sztuki autorstwa Huberta Sulimy.
- Mamy historię o kobietach w związkach z księżmi. Określa się je jako sakrofilki. Jest dużo takich związków. Z badań kościelnych wiemy, że 60 procent księży jest lub było w związku z kobietami – mówi Hubert Sulima, powołując się na dane socjologa religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Józefa Baniaka, które 13 lat temu były szeroko opisywane przez media.
Wśród sześciu czerpiących z życia historii, które Sulima zawarł w swojej sztuce znalazły się też m.in. skandal seksualny w Dąbrowie Górniczej i sprawa księdza Waldemera Irka i Wiesławy Dargiewicz.
- Ksiądz zmarł i pozostawił dziecko, które miał z panią Wiesławą. Kościół nie chciał uznać dziecka jako spadkobiercy, więc zostało z niczym. Z reguły kuria wypłaca alimenta, ale tutaj odmówiła – opowiada Sulima.
Finalnie, w roku 2016 Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował, że majątek duchownego otrzyma jego syn. Chodziło m.in. o antyki, książki, samochód i dom jednorodzinny.
„Złe wychowanie” na stronie olsztyńskiego teatru opisane jest czerwoną czcionką i zawiera ostrzeżenie, że spektakl dedykowany jest osobom pełnoletnim. „Zawiera sceny o charakterze seksualnym” - czytamy. Czy to oznacza, że mamy do czynienia ze sztuką obrazoburczą?
- Mnie ona nie obraża, ale domyślam się, że są osoby, których światopogląd spowoduje, że poczują się niekomfortowo na tym spektaklu – mówi nam reżyser Jędrzej Piaskowski.
I dodaje: - Bazujemy na ukrytych historiach Kościoła (...) Nie zgadzamy się z tym w jaki sposób kościół funkcjonuje w naszym państwie, dlatego staramy się poszerzać świadomość widzów i mówić o rzeczach, o których kościół nie chce opowiadać.
Piaskowski dokonał apostazji i jak nam powiedział, traktuje to jako „jedną z najlepszych decyzji w życiu”. Według reżysera sztuka, nad którą pracował z aktorami teatru Jaracza, bardziej niż na kwestiach wiary skupia się na instytucji, jaką jest Kościół katolicki.
- Nie interesuje nas perspektywa wiary. Nie wchodzimy w zniuansowane wewnętrzne perspektywy. Interesuje nas styk instytucji i życia społecznego – tłumaczy reżyser.
Jeśli tytuł „Złe wychowanie” przywodzi komuś na myśl skojarzenia z kinem, to słusznie. Dramaturg Hubert Sulima w swojej sztuce nawiązuje do głośnego filmu Pedro Almadovara z 2004 roku.
- Film Almodovara powstał, kiedy w Hiszpanii wychodziło na jaw wiele spraw z wnętrza Kościoła, które bulwersowały opinię publiczną. Zastanawialiśmy, co by było, gdyby Almodovar chciał zrobić „Złe wychowanie” w Polsce, o czym by opowiedział? Zamiast to wymyślać, to posłużyliśmy się historiami, które naprawdę się wydarzyły – mówi Sulima.
Autor tekstu podkreśla, że spektakl nie ma na celu szokować, ale zachęcić do refleksji. Chodzi o poznanie ludzkich motywacji, problemów i potrzeb. Sulima przyznaje też, że w czasach swojej młodości był blisko związany z Kościołem katolickim. Później jednak zaczął odczuwać rozczarowanie instytucją.
- Przyjaźniliśmy się z księżmi, spędzaliśmy razem wakacje, byłem ministrantem. To była bardzo ważna część mojego życia. Później jednak zacząłem się wycofywać, przez to, że ta instytucja nie dawała mi tego, czego oczekuję od duchowości. Widziałem rzeczy, które nie pokrywały mi się z obrazem Kościoła – podsumowuje dramaturg.
Premierowo „Złe wychowanie” będzie można obejrzeć w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie w najbliższą niedzielę (23 lutego) o godzinie 17:15 na Scenie Margines.
tekst i dramaturgia: Hubert Sulima
reżyseria: Jędrzej Piaskowski
koncepcja: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
reżyseria świateł: Szymon Kluz
kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Jacek Sotomski
asystent scenografów: Kacper Łyszczarz
asystentka reżysera: Agata Żuczkowska
inspicjentka/suflerka: Agata Żuczkowska
obsada:
Maciej Cymorek
Marian Czarkowski
Joanna Fertacz
Milena Gauer
Radosław Hebal
Aleksandra Kolan
Maciej Pesta (gościnnie)
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz