Doskonale przygotowani
Złodzieje aut posiadają najnowsze i najdroższe modele aut. Dysponują super łącznością i opłacanymi źródłami informacji. Łatwo wchodzą na kanały milicyjne, skąd na bieżąco znają poczynania stróżów prawa. Na techniczne wyposażenie swojej pracy kaliningradzcy złodzieje samochodów wydają ponad 1 mln USD na rok.
Trzy kategorie kradzieży
Pierwsza – to kradzież na zamówienie. W samochodzie zostają przebite numery i auto trafia do zamawiającego. Druga kategoria – to uprowadzenie samochodu w celu wymuszenia okupu za jego zwrot. Dotyczy to tylko bardzo drogich aut. Okup wynosi około 1/3 jego wartości. W Kaliningradzie znany jest przypadek, że to samo auto było kradzione dla okupu cztery razy. Według danych statystycznych do właścicieli wraca w ten sposób około 50% ogółu skradzionych w obwodzie samochodów. Trzecia kategoria – najbezpieczniejsza dla złodziei – to kradzież samochodów w celu rozebrania ich na części. W ten między innymi sposób w obwodzie rozwiązywany jest problem braku części zamiennych.
Najpopularniejsze marki
Największym wzięciem cieszą się u kaliningradzkich złodziei takie marki jak: Audi-80, Audi-100, Volkswagen – Passat, Volkswagen – Golf, Mercedes – 124. w 2012 roku w obwodzie skradziono około 2000 samochodów. Najwięcej w Kaliningradzie i w Guriewskim Rejonie. Nie są kradzione auta, na które nie ma popytu. Do tej kategorii należą między innymi stare polskie Polonezy i Fiaty 126p. Największą popularnością cieszą się u złodziei samochody produkcji japońskiej, francuskiej, angielskiej. Policji rzadko udaje się odnaleźć skradzioną maszynę. Średnia wykrywalność w tym zakresie – to zaledwie 13%. Wiele samochodów trafia z obwodu do „wielkiej Rosji” i tam są już nie do odzyskania.
Młodociani specjaliści
Kradzieżami zajmują się głównie ludzie młodzi. Znają wszelkie sposoby otwierania zamków i uruchamiania silnika. Na niewiele zdadzą się dodatkowe, wymyślne zabezpieczenia. Nie ma zamka, którego nie można otworzyć, czy też całkowicie skutecznego alarmu. Polacy odwiedzający obwód powinni albo pozostawić samochód na strzeżonych parkingach albo nie spuszczać auta z oka. W 2012 roku za kradzieże samochodowe zostało skazanych w obwodzie tylko 54 osoby. Spośród nich tylko 3 zostały osadzone w więzieniach.
Roman Hyczko
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz