Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-03-13 10:23

sm

''Sezon'' na zapalenie płuc. Fala zachorowań wśród dzieci

Olsztyński Szpital Dziecięcy przeżywa oblężenie. Jak informują lekarze – większość małych pacjentów przebywających na oddziałach pediatrycznych ma zdiagnozowane zapalenie płuc bądź oskrzeli. Specjaliści przypominają, jak dbać o dziecko w tym okresie.  

reklama

Okres przeziębień i grypy w pełni. Zarówno wśród dorosłych jak i dzieci z tygodnia na tydzień wzrasta też liczba zachorowań na zapalenie oskrzeli i płuc. Maluchy chorujące na zapalenie górnych dróg oddechowych stanowią obecnie 2/3 pacjentów olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego.

Specjaliści radzą więc jak dbać o swoje pociechy, by nie poddały się krążącym wirusom.

- Trzeba dbać o zasady prawidłowego żywienia z dużą ilością warzyw i owoców oraz podawać dzieciom do picia wodę mineralną niegazowaną – zaznacza doktor Anna Zdanowska-Ruskań, ordynator Oddziału Pediatrycznego V Chorób Zakaźnych Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Wielu rodziców słysząc, że coraz więcej dzieci choruje a w powietrzu ''krążą'' wirusy ogranicza dzieciom odpoczynek na świeżym powietrzu. To błąd – grzmią lekarze.

- Ważne, by codziennie chodzić z dziećmi na spacery, niezależnie od pogody, a także właściwie je ubierać. Nie przegrzewajmy dzieci. Ubierajmy je lżej i „na cebulkę”. Nie bójmy się świeżego powietrza, wietrzmy mieszkania – apeluje doktor Anna Zdanowska i dodaje, by nie palić papierosów. - Nikotyna drażni układ oddechowy dziecka, zwłaszcza jeśli jest ono przeziębione i ma nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Nie zapominajmy również o unikaniu większych zbiorowisk.

- Jeśli to możliwe – nie zabierajmy dzieci do centrów handlowych, nie zapraszajmy gości, którzy mają katar czy kaszel. Idealnie byłoby, żeby dzieci po odbytym leczeniu zostały jeszcze kilka dni w domu, aby nabrały odporności – mówi Zdanowska-Ruskań.

Specjaliści radzą również, by nie poddawać się modzie na nieszczepienie dzieci. To błąd, ale i ogromne zagrożenie dla naszych pociech, ale i dzieci, które kontaktują się z naszymi maluchami.

- Zauważamy, że do szpitala trafiają zdecydowanie częściej dzieci niezaszczepione przeciw chorobom zakaźnym, np. grypie, ospie wietrznej, rotawirusom, pneumokokom czy menigokokom – przyznaje doktor Anna Zdanowska-Ruskań.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl