Kończy się pomału projekt Olsztyn.Aktywnie, czy to oznacza, że czeka nas przestój w imprezach zachęcających do aktywnego spędzania czasu w Olsztynie?
To pytanie lepiej skierować do dyrektora Rytczaka z Wydziału Kultury Promocji i Turystyki oraz dyrektora Litwińskiego z Ośrodka Sportu i Rekreacji, ponieważ to te instytucje pilotują i koordynują akcję. Realizatorzy projektu Olsztyn.Aktywnie!, czyli liczne grono instruktorów zajmujących się dwunastoma dyscyplinami rekreacyjnymi z pewnością chcieliby kontynuować regularne spotkania z Olsztyniakami. Wbrew pozorom, ogarnięcie tak rozległej akcji wiąże się z szeregiem przeszkód, których pokonanie jest możliwe tylko w sytuacji dobrej współpracy na każdym poziomie planowania, finansowania i zarządzania. Przypomnę tylko krótko skalę tego przedsięwzięcia: grubo ponad sto imprez w ciągu 8 miesięcy, w których do tej pory wzięło udział niemal 3,5 tysiąca osób!
Olsztyn.Aktywnie! to oczywiście nie jedyne tego typu działanie w naszym mieście. Wiele środowisk, stowarzyszeń i grup nieformalnych podejmuje rozmaite inicjatywy i zaprasza do ruchu na świeżym powietrzu. Często brakuje jednak informacji o takich zaproszeniach. Jeśli chodzi o imprezy skierowane do rowerzystów, to z pewnością dobrą bazą informacji jest strona: www.rowerowy.olsztyn.pl
Niebawem w Olsztynie odbędzie się ciekawa impreza - projekt Spacery - Rowery. Proszę zdradzić trochę szczegółów.
Będzie to akcja organizowana przez Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Warmiński Klub Rowerowy FAN.
Wspólnie z licznym gronem partnerów i sponsorów oraz w oparciu o bardzo prosty, a jednocześnie atrakcyjny pomysł chcemy zachęcić Olsztyniaków do udziału w imprezie rekreacyjnej na terenie Lasu Miejskiego. W sobotę, 24 września wystarczy zjawić się na Stadionie Leśnym, pobrać kartę startową i w dowolny sposób: pieszo, biegiem lub na rowerze, pokonać 2,5-kilometrową trasę. Będzie ona czytelnie oznakowana, łatwa i bezpieczna. Na trasie będzie okazja odwiedzenia kilku punktów kontrolnych, które same w sobie stanowią nie lada atrakcję. Będzie to na przykład: przekraczanie punktu granicznego obsługiwanego przez Straż Graniczą albo możliwość premierowego przetestowania kapsuły antyfutbolowej, którą Olsztyn będzie się promował podczas EURO 2012.
Poziom trudności wyznaczonej trasy jest zdecydowanie podstawowy i praktycznie każdy chętny przemierzy ją w kilkadziesiąt minut. Warto tu wspomnieć ,że każdy może pokonać trasę kilka razy, zwiększając tym samym swoje szanse w losowaniu nagród wśród wszystkich uczestników Spacery - Rowery
Okazję do wygrania specjalnych nagród będą miały osoby, które przybędą na Spacery – Rowery autobusem komunikacji miejskiej. Skasowany w tym celu bilet będzie umożliwiał udział w loterii z atrakcyjnymi nagrodami, np. biletami miesięcznymi na październik.
Oprócz zachęt do aktywności fizycznej w miasteczku akcji Spacery - Rowery nie zabraknie akcentów kulinarnych. Profesjonalna ekipa Racjonalnezywienie.pl pokaże, omówi i wytłumaczy jak w praktyce stosować zasady zdrowego żywienia. Odbędą się tam pokazy kulinarne, bezpłatne degustacje oraz porady dietetyka, fizjoterapeuty i kucharza.
Poza tym, z legendarną wojskową grochówką zjawi się stoisko Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Wszystkie atrakcje przygotowane w miasteczku i na trasie Spacery – Rowery będą bezpłatne.
Czy to kolejny projekt mający odczarować Stadion Leśny?
Takiego założenia nie przyjmowaliśmy, ale trudno nie zgodzić się z faktem, iż Stadion Leśny jest wyjątkowym miejscem, które zasługuje na to aby być ważnym obiektem na mapie Olsztyna. My staramy się ukazywać bogactwo Lasu Miejskiego jako całości i jako obszaru, który skupia w sobie wielki pozytywny potencjał dla rozwoju turystyki, rekreacji i sportu. W tym kontekście jest to rzeczywiście odczarowanie, ale dotyczy ono Lasu Miejskiego ogólnie. Wiele osób nigdy nie było w tym fragmencie Olsztyna, nie znają go, nie doceniają. Imprezy takie jak ta, są okazją do przybliżenia Lasu Miejskiego mieszkańcom, a także zwrócenia ich uwagi na konieczność lepszego zagospodarowania Lasu, koniecznego z punktu widzenia miłośników różnych rodzajów rekreacji.
Jak wygląda rejestracja do programu Spacery - Rowery?
Warto zastrzec, że rejestracja nie jest oczywiście warunkiem dopuszczenia do udziału w akcji.
Po prostu, pierwsze pięćdziesiąt osób, które zapowiedzą swój udział w Spacery - Rowery poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego może liczyć na nagrody gwarantowane. Będą to koszulki, opaski odblaskowe, pamiątkowe znaczki i dyplomy. Możliwość rejestracji uruchomimy w piątek, 16 września, a sam formularz znajdzie się na stronie: www.poliklinika.olsztyn.pl
Czy jako pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. trasportu rowerowego zauważa Pan wzrost zainteresowania aktywnym spędzaniem czasu np. na rowerze wśród naszego olsztyńskiego społeczeństwa?
Tak, zdrowy styl życia upowszechnia się także w naszym mieście. Ruch jest najlepszym działaniem profilaktycznym, a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu podejmowana w rozsądny sposób wzmacnia nasz organizm, uodparnia i niezawodnie poprawia nastrój. Jako Pełnomocnik często upominam się w imieniu Olsztyniaków o poprawianie warunków do uprawiania różnych form aktywności fizycznej na terenie miasta. Najważniejszym argumentem za takimi działaniami jest prosta i prawdziwa zasada, iż łatwiej, skuteczniej i taniej jest zapobiegać chorobom niż potem leczyć ich skutki.
Czy może nam Pan zdradzić jakie jeszcze imprezy rowerowe w najbliższym czasie czekają na aktywnych olsztynian?
Jesteśmy bardzo twórczym i pomysłowym środowiskiem, dlatego niezależnie od pory roku lista rowerowych imprez jest jednakowo długa. We wrześniu i październiku odbędzie się jeszcze kilka wycieczek organizowanych na dwóch poziomach trudności (rodzinne i zaawansowane), rowerowa gra miejska, rajd na orientację w podolsztyńskich lasach oraz oczywiście obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia Bez Samochodu. Z tej okazji, 16 września, w samym centrum miasta zajmiemy na cały dzień dwa miejsca postojowe i zorganizujemy tam „Rowerowy Pit Stop”, w którym będzie można liczyć na nasmarowanie łańcucha porządnym olejem, porady techniczne oraz… herbatę i wegetariańskie ciasto. Z kolei 22 września będzie można wziąć udział w zabawie miejskiej, polegającej na odwiedzaniu osiedlowych bibliotek i odbieraniu tam specjalnych losów, które uprawniają do udziału w loterii. Im więcej bibliotek, tym więcej losów, a dzięki temu większe szanse na atrakcyjne nagrody w końcowym losowaniu.
Czy ośmieli się Pan powiedzieć, że Olsztyn staje się coraz bardziej przyjazny rowerzystom i ludziom chcącym aktywnie spędzać czas?
Nie ośmielę się, ponieważ to oznaczałoby, że podoba mi się tempo w jakim te działania następują. Jest szereg konkretnych przykładów pokazujących, iż niektóre pilne tematy (w dziedzinach, o które mnie Pani pyta) nie wymagające wcale dużych nakładów czy długiego czasu na realizację, z różnych względów niestety nie znajdują zainteresowania lokalnych władz. Stąd pozytywne zmiany, które służyłyby mieszkańcom i turystom nie mogą doczekać się pełnego urzeczywistnienia lub są zupełnie odrzucane.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz