Śmieci więcej, niż rok temu
Z dużym rozmachem sprzątanie Olsztyna zorganizowała Fundacja Marcina Możdżonka. W sobotę (22 kwietnia) były siatkarz zaktywizował do działania blisko 1000 osób. Śmieci zbierano w okolicach dwóch ważnych olsztyńskich jezior – Długiego i Ukiel.
- Nasza akcja ma dawać możliwość aktywnego, rodzinnego zadbania o swoje najbliższe otoczenie. Jeszcze raz chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy poświęcili tę piękną sobotę na zrobienie czegoś dla naszego miasta – powiedział Marcin Możdżonek
W tym roku wyciągnięto ze środowiska prawie 14 ton różnych śmieci. To o 5 ton więcej, niż w zeszłorocznej edycji. Do kontenerów trafiły m.in. części samochodowe, opony, sprzęt AGD i niezmierzona liczba butelek i puszek, czyli znaleziska zbliżone do tych, które pod koniec marca wydobyto podczas Operacji Czysta Rzeka, gdy oczyszczano Łynę i jezioro Kortowskie (Wózek inwalidzki, hulajnoga i tony butelek. Posprzątano Łynę i Jezioro Kortowskie [ZDJĘCIA]).
Zwieńczeniem sobotniego sprzątania był zapewniony przez Lasy Państwowe wspólny posiłek na Plaży Miejskiej. Akcję wsparło też Wojskowe Centrum Rekrutacji w Olsztynie, Rada Osiedla Likusy, Stomil Olsztyn oraz wiele innych podmiotów. Marcin Możdżonek zapowiedział, że w przyszłym roku akcja wiosennego sprzątania jezior będzie kontynuowana.
Podchody w Parku Jakubowym, zbiórka elektrośmieci na Kortowie
Atrakcje w Parku Jakubowym zapewniły w ostatnią sobotę: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, BabaFest w Olsztynie oraz Fundacja Warsztat Zmiany. W słoneczny dzień przeprowadzono gry i zabawy (m.in. podchody), warsztaty czy panele dyskusyjne.
- Wdzięczność za pogodę, za serdeczny odzew na nasze propozycje spędzenia tej wyjatkowej soboty. Bogatej w inne wydarzenia w okolicy. Tak słonecznej, że można by ją spędzić leżąc na plaży z dużą porcją lodów... A Wy wybraliście Park Jakubowo, Dzień Ziemi i bieganie z patykami, malowanie dachówek, kręcenie bomb kwietnych, upychanie puszek słomą i szyszkami, szukanie leśnych punktów pomiędzy zawilcami, relaks w hamakach, próbowanie chwastów, przybijanie stempli na ekopocztówki, rozmowy przy ognisku, produkcję dzikomiejskich przypinek, kawę na leżaku, odkrywanie skarbów kącika lasoterapii, rozmowy o świecie i problemach jeży, wiosenne porządki w Ogrodzie Społecznym...
- tak w mediach społecznościowych opisali sobotnie spotkanie organizatorzy.
Sobotnie wydarzenia w Parku Jakubowym uchwyciła aparatem Ela Ciećko (Foto Olsztyn)
W świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi włączył się też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W piątek 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół średnich i studentów. Głównym elementem spotkania były warsztaty kreatywne. Uczestnicy podjęli wyzwania z zakresu: recyklingu urządzeń elektronicznych i elektrycznych, ograniczonych zasobów wody oraz świadomego żywienia i odpowiedzialnej konsumpcji.
Dzisiaj (24 kwietnia) miał miejsce drugi dzień uniwersyteckich wydarzeń, poświęconych ochronie planety. Ważnym punktem programu była zbiórka elektrośmieci. W godzinach od 11:00-17:00 na Plażę Kortowską można było przynieść stary sprzęt elektroniczny oraz duże i małe AGD. W tych samych godzinach i miejscu prowadzono serwis najbardziej ekologicznego środka transportu, a więc roweru. W zakresie usług były m.in. wstępne centrowanie kół, smarowanie napędu czy regulacja ciśnienia w oponach.
Oryginalne obchody Dnia Ziemi zaproponował Olsztyński Teatr Lalek. Przy pomniku żaby w Parku Podzamcze w sobotnie popołudnie tworzono m.in. największy suchar Olsztyna. Ciekawie było też przy Galerii Warmińskiej, gdzie uzupełniano domki dla owadów. Specjalne konstrukcje zlokalizowane na plantach przy centrum handlowym można było wyposażyć takimi elementami jak trzcina i bambusy, łodygi roślin, suche szyszki, igły i liście czy kora.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz