Kwietniowy strajk nauczycieli to temat, którym żyje cała Polska. W Olsztynie udział w proteście zapowiedziało około 70 proc. placówek. Władze miasta analizują sytuację i sprawdzają, kto może sprawować w tym czasie opiekę nad dziećmi.
- Obecnie nasi prawnicy analizują czy możemy w takiej sytuacji zorganizować opiekę zastępczą i kto mógłby się jej podjąć. Czy mogą to być harcerze, np. przeszkoleni w opiece nad dziećmi kolonijnymi, studenci, seniorzy, czy trenerzy sportowi. Kogo możemy wpuścić na teren szkoły? Kto i na jakich zasadach może się opiekować dziećmi? To wszystko teraz sprawdzamy i w przyszłym tygodniu będziemy znali odpowiedzi na te pytania – informowała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.
Jednak jeśli szkoła czy przedszkole zostanie nagle zamknięte, a rodzice będą musieli wziąć wolny dzień w pracy, to mogą ubiegać się o wypłacenie zasiłku opiekuńczego. Jednak muszą spełnić pewne kryteria.
- Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziana, a nie wynika np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani. Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem - wyjaśnia Anna Ilukiewicz, rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania. Osoby, które prowadzą własną firmę również mogą ubiegać się o ten zasiłek. Muszą tylko terminowo opłacać terminowo dobrowolną składkę chorobową i w dniu opieki nad dzieckiem przerwać działalność.
- Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia – dodaje rzeczniczka ZUS w Olsztynie.
Rodzice, ubiegający się o zasiłek opiekuńczy muszą złożyć u pracodawcy wniosek o jego wypłacenie i oświadczenie o niespodziewanym zamknięciu szkoły. Świadczenie wypłaca ZUS lub płatnik składek. ZUS wypłaci zasiłek nie później niż 30 dni od złożenia odpowiednich dokumentów. Z kolei w przypadku płatnika składek pracownik otrzyma zasiłek razem z wypłatą, także nie później niż 30 dni od daty złożenia dokumentów.
Władze miasta są w stałym kontakcie z dyrektorami placówek, ale rodzice na własną rękę powinni sprawdzać bieżące komunikaty dotyczące strajku.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół. Na bieżąco omawiamy wszelkie, możliwe scenariusze i staramy się odpowiadać na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Rodziców zachęcamy by pozostawali w bieżącym kontakcie z placówką, do której uczęszcza ich dziecko. By cały czas śledzili, co dyrektorzy publikują w Librusie, lub - szczególnie w przypadku przedszkoli - na stronach internetowych. Tam dyrektorzy jednostek oświatowych będą na bieżąco umieszczali wszelkie informacje na temat ewentualnych strajków.I decyzji odnośnie funkcjonowania danej placówki - mówi Marta Bartoszewicz.
Strajk nauczycieli odbędzie się 8 kwietnia. Wezmą w nim udział nauczyciele z całej Polski. Strajkujący domagają się podwyżki w wysokości około tysiąca złotych.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz