1 grudnia obchodzimy Dzień Walki z AIDS. Od 30 lat na całym świecie tego dnia organizowane są konferencje i wydarzenia, które promują anonimowe badania w kierunku obecności wirusa HIV.
W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Co roku odnotowanych jest około 1200 zakażeń wirusem, a codziennie o zarażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi, poniżej 30 roku życia, ale wzrasta też liczba w gronie osób 50+.
Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak. Celem kampanii „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”, która powstała w 2017 roku, jest promowanie dialogu dotyczącego konieczności testowania w kierunku HIV oraz zachęcenie do wykonania testu diagnostycznego, w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Eksperci podkreślają także, że rozmowa na te tematy z bliskimi, może przyczynić się do lepszej edukacji, wyższej świadomości na temat konieczności wykonywania testu w kierunku HIV, a w konsekwencji spadku liczby zakażających się osób.
Niewiele osób wie, że w Olsztynie od lat można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku HIV. Taki punkt funkcjonuje w budynku sanepidu przy ul. Żołnierskiej 16 (parter, pok. 15, we wtorki i czwartki od 15:00 do 18:00). Osoby zainteresowane informacjami lub materiałami nt. HIV/AIDS mogą zgłosić się do Sekcji Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie (VII piętro, pok. 726).
O tym, jak ważne jest wykonanie testu przypominać będą w najbliższą sobotę, 1 grudnia, działacze partii Razem, którzy planują happening na olsztyńskiej starówce. Start wydarzenia, godzina 11.00.
- Oprócz tematycznych rozmów rozdamy ulotki otrzymane z sanepidu oraz prezerwatywy. W tym dniu chcemy przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka przeciwko HIV/ AIDS i regularne badania – mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini Zarządu Okręgu Partii Razem.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz