Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Olsztynie rozpoczęły się dziś około godziny 10.00 - mszą świętą w Bazylice św. Jakuba. Po mszy, kompanie honorowe przemaszerowały głownymi ulicami miasta: Staszica, Staromiejską, w kierunku do Wysokiej Bramy, 11 listopada, Aleją Marszałka J. Piłsudskiego, do skrzyżowania z ul. Kościńskiego - na Plac Solidarności. Tam około godziny 11.30 rozpoczęła się uroczystość
pod pomnikiem Wolności Ojczyzny. Nie zabrakło wystapień okolicznościowych oraz odczytania Niepodległościowego Apelu Pamięci z okazji Święta Niepodległości. Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz defilada kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, harcerzy.
W tym roku, uroczystościom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, czy służby celnej. Zebrani mieli okazję poczęstować się wojskową grochówką.
O godzinie 13.00 w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła sie uroczystość wręczenia odznaczeń państwowyc. O tej samej porze w Szkole Podstawowej nr 34 im. Józefa Malewkiego, ul. Herdera 3 - rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości, w których udział weźmie sam...Piłsudski.
Zobacz co jeszcze miasto przygotowało z okazji dzisiejszego święta:
16:00 Gala taneczna „Olsztyn tańczy”, Hala Urania
W programie:
- taneczne prezentacje dzieci i dorosłych, Zespół Kortowo, szkoła sztuk walki Shaolin
- pokaz Michała Kaczorowskiego KACZOREXA – finalisty programu Mam Talent
- Konkurs Rodzinny „Mój Tata wszystko potrafi – nawet zatańczy ze mną”
17:00 „Kabaretro” – recital kabaretowych piosenek, Kamienica Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
Będzie można posłuchać takich szlagierów, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Całuję twoją dłoń madame” czy „Zimny drań” – symboli tamtych czasów, kiedy elegancja mieszała się z frywolnością. W skrócie dawne piosenki w dobrym humorze. Z pewnością wielu słuchaczy będzie w stanie odnaleźć w muzycznych opowieściach swoją własną historię. Muzyka, podobnie jak teatr, często bywa wehikułem czasu. Teatr William-Es zaprasza do podróży w takim właśnie wehikule.
„Kabaretro” to recital piosenek, które śpiewane były w czasie, gdy świat znacznie różnił się od dzisiejszego. Ponadczasowość tekstów pisanych przez wybitnych tekściarzy tamtego okresu, dowcip oraz umiejętne budowanie fabuły i melodyki piosenek sprawiły, że są one śpiewane po dziś dzień. Wstęp wolny.
Wykonawcy:
- Danuta Gołdon – wokal
- Robert Delegiewicz – wokal, skrzypce, prowadzenie
- Zygmunt Kuzioła – fortepian
19:00 Uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości, Filharmonia Warmińsko-Mazurska
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Krzysztof Dziewięcki – dyrygent
W programie:
- Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
- Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2
- Józef Elsner – Uwertura do opery „Echo w lesie”
- Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery „Paria”
- Stanisław Moniuszko – Tańce góralskie z opery „Halka”
- Wojciech Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz