Olsztyn podczas wojny z zakonem krzyżackim (1519-1525) był oblegany dwukrotnie. Po splądrowaniu przez Krzyżaków Fromborka, do obecnej stolicy Warmii i Mazur przybył wybitny astronom i kanonik Mikołaj Kopernik, który uczynił z grodu twierdzę.
Wydarzenia sprzed pięciu wieków zostały zrekonstruowane na olsztyńskiej starówce podczas krótkich inscenizacji z udziałem rycerzy. Obrona Olsztyna była świętowana wspólnie z 9. Batalionem Dowodzenia. Podczas wydarzenia nie brakowało pokazów walk rycerskich, inscenizacji historycznych, jak również współczesnych, dynamicznych pokazów w wykonaniu Wojska Polskiego. Można również było wybić pamiątkową monetę czy zjeść wojskową grochówkę.
Mikołaj Kopernik na Warmii spędził większość swego życia - 40 lat. W latach 1516-19 oraz 1520-21 przebywał w Olsztynie, był administratorem dóbr kapituły warmińskiej. W naszym mieście prowadził m.in. badania astronomiczne, czego pozostałością jest jedyny na świecie zachowany przyrząd badawczy wykonany ręką uczonego – tablica astronomiczna, napisał też rozprawę o reformie pieniądza.
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz