Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to coroczne badanie, w ramach którego uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości i akceptacji mniejszości LGBTQ+. Odpowiadają anonimowo na 19 pytań o widoczność, dyskryminację, postawy nauczycieli i nauczycielek oraz zaangażowanie szkoły. Wyniki są sumowane i przeliczane na Ranking.
30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.
Pomimo tego aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.
- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach i dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od lat obserwujemy dysproporcję pomiędzy tym, jakie opinie mają młode osoby, a tym, co sądzą o systemie – komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.
Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z regionów, w którym uczniowie i uczennice mogą czuć się najbezpieczniej. 80% z nich wskazuje, że czują się bezpiecznie na terenie swojej szkoły. Ze stolicy Warmii i Mazur jeszcze dwa licea znalazły się w Rankingu Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+: II Liceum Ogólnokształcące im. Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące. 20% ankietowanej młodzieży z województwa deklaruje, że spotkało się z dyskryminacją na tle orientacji psychoseksualnej. Olsztyn na tle regionu wypada nieco lepiej – twierdzi tak jedynie 17% ankietowanych.
- Bardzo cieszę się, że liceum z Olsztyna jest w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQIA+ w Polsce - powiedziała Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. - Moim zdaniem warto szczególnie zwrócić uwagę, że to właśnie uczennice, uczniowie i osoby uczniowskie oceniły tak dobrze własną szkołę. Bezpiecznych szkół ponadpodstawowych, bo takie biorą udział w rankingu, jest u nas znacznie więcej i mam nadzieję, że w następnym roku również im wręczymy wyróżnienia
Komentarze (37)
Dodaj swój komentarz