Obiekt otrzyma imię profesora Emila Behringa, pierwszego w historii laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, pochodzącego z Prus Wschodnich.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 przed budynkiem Centrum Medycyny Eksperymentalnej na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W nadaniu imienia uczestniczyć będą władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dziekani oraz m.in.: Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia i opieki społecznej, Wojciech Wrzecionkowski, honorowy konsul Niemiec; Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski; Gustaw Brzezin, marszałek województwa; Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna; Wojciech Ziemba, arcybiskup warmiński; prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum; lek. Marek Zabłocki, prezes Izby Lekarskiej, Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji „Akogo?”.
Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Umożliwia kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikro przepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii
- Długo pracowaliśmy, aby otworzyć w Olsztynie tę innowacyjną placówkę - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Wokół tej idei udało się zgromadzić najlepszych specjalistów. Podejmujemy się niełatwego zadania, które da nadzieję na leczenie wielu osobom. W naszym centrum będziemy prowadzić eksperymentalne badania, które pozwolą opracować nowe metody terapii. Wiedzę będą w niej zdobywać przyszli lekarze z takich dziedzin jak biologia molekularna, farmakologia, patofizjologia, toksykologia, hemofizjologia kliniczna, neurologia i neurochirurgia.
W budynku zlokalizowane są: Katedra Farmakologii i Toksykologii oraz Katedra Patofizjologii. W Centrum Medycyny Eksperymentalnej swoją siedzibę ma również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego należący do Katedry Neurologii i Neurochirurgii. Dodatkowo, Centrum jest połączone konstrukcyjnie i funkcjonalnie z istniejącym już Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi wchodzącym w strukturę Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz