Sztuka od zawsze kojarzyła się z czymś pięknym i wyjątkowym. Jej różnorodne formy często zaskakiwały i szokowały, jednak zawsze były wyrazem kreatywnej twórczości artysty. Po wysublimowanych rzeźbach z marmuru oraz wystawach zmumifikowanych ciał, przyszła kolej na trash-art.
Trash-art to nic innego jak sztuka, która powstaje ze śmieci. W Polsce mało popularna i praktycznie nie uprawiana, jednak na zachodzie Europy i w USA zyskuje wielu miłośników.
Dla wielu trash-art jest kolejną, twórczą formą recyklingu. Ponowne wykorzystanie zużytych odpadów nadaje im nie tylko funkcjonalne zastosowanie, ale również wymiar artystyczny.
Zadziwiający jest fakt, jak wiele przedmiotów spełniających funkcje użytkowe można zrobić ze śmieci. Fotele wycięte ze starych wanien, lampy wykonane z plastikowych opakowań, zardzewiałe krzesła ze stali z drewnianymi siedziskami. Dla artystów trash-artu wszystko można wykorzystać powtórnie.
Trash-art narodził się w krajach trzeciego świata. Szczególnie popularny jest w Afryce, gdzie powstały pierwsze wystawy prac wykonanych z odpadów. Śmieci wykorzystywane są także do produkcji biżuterii, którą prezentowano na specjalnych pokazach mody w Ugandzie.
W Polsce trash-art praktycznie nie istnieje. Jedyna polska strona internetowa, na której można zakupić rzeczy wykonane z surowców wtórnych, w większości oferuje prace zagranicznych artystów. Być może promocja tej formy sztuki zachęci do ekologicznej i wtórnej twórczości.
Wszystkich, którzy nie wierzą, że ze śmieci może powstać coś pięknego i zaskakującego, zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym wykorzystano surowce wtórne jako szablony do obrazów powstających za pomocą techniki cienia.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz