Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2018-05-29 10:59

Redakcja

Tajemnicza historia studenckiego miasteczka. ''Od Kortau do Kortowa''

Tajemnicza historia studenckiego miasteczka. ''Od Kortau do Kortowa''
Fot. uwm.edu.pl

Czy przechadzając się uliczkami studenckiego kampusu zastanawiacie się jaka jest historia tego miejsca? Instytut Polonistyki I Logopedii UWM organizuje wyjątkowe spotkanie, podczas którego będzie okazja poznać tajemnice dawnego Kortau.

reklama

Instytut Polonistyki I Logopedii UWM organizuje wyjątkowe spotkanie z historią i literaturą „Od Kortau do Kortowa”. W spotkaniu, które zaplanowano na 4 czerwca, wezmą udział olsztyńscy pisarze: Marcin Cielecki, Paweł Jaszczuk, Włodzimierz Kowalewski i Kacper Kozłowski. Spotkanie odbędzie się o godz. 12:00 w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia, s. 102a; ul.Prawocheńskiego 9.

Podczas spotkania przybliżona zostanie tajemnicza historia Kortowa. Niewiele osób wie, że w latach 1886-1945 w Kortau, czyli dzisiejszym Kortowie mieścił się szpital dla obłąkanych. Do czasu, kiedy rozpoczął się nazistowski proces sterylizacji chorych, w celu oczyszczenia rasy aryjskiej z ludzi „niezdolnych” do życia w społeczeństwie. Podczas drugiej wojny światowej 2335 podopiecznych szpitala wywieziono, a następnie rozstrzelano bądź zagazowano. W odzyskanym w ten sposób miejscu stworzono lazaret wojskowy.

Kiedy do Olsztyna wkroczyła Armia Czerwona – lazaret spalono wraz z przebywającymi tam wciąż pacjentami i lekarzami. Część z nich rozstrzelano lub wsadzono do pociągu donikąd, gdzie ludzie ci pozamarzali.

W 1950 roku na terenie Kortowa odnaleziono wiele masowych mogił. Jedna z nich zawierała szczątki ponad 200 osób.

Ludzka tragedia rozegrała się również w kamienicach przy ulicy Warszawskiej 107 i Warszawskiej 111, które stoją do dziś. Były to domy lekarzy i dyrektora szpitala dla obłąkanych. Po wkroczeniu Sowietów do Olsztyna – dyrektora i jego rodzinę rozstrzelano w ich willi, a mieszkających po sąsiedzku w drugim domu lekarzy i ich rodziny powieszono. Dziś willa przy Warszawskiej 107 nazywana jest Domem Wisielców.

Dziś w Kortowie stoi pomnik ze starym, żelaznym krzyżem. Ma on upamiętniać pochowanych tu na dawnym wielowyznaniowym cmentarzu, ale i tych, którzy zginęli z ręki Sowietów w 1945 roku.

Źródło: uwm.edu.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl