Stadion w Olsztynie to wysłużony obiekt, który od lat czeka na modernizację.
- Historia naszego stadionu sięga czasów Edwarda Gierka, kiedy Olsztyn w uznaniu za zasługi dla rozwoju rolnictwa miał być organizatorem dożynek. Okazało się jednak, że nie było tu obiektu, który mógłby być miejscem takich dożynek więc postanowiono wybudować stadion piłkarski na 25 tysięcy miejsc, ostatecznie skończyło się na 18 tysiącach. Taki obiekt powstał przy ówczesnej fabryce OZOS i miał służyć imprezom sportowym i kulturalnym. Obiekt powstał w ekspresowym tempie. Akt erekcyjny pod budowę podpisano w lutym 1978 roku, a budowa trwała około 6 miesięcy – przybliżył historię stadionu dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Jerzy Litwiński.
Przypomnijmy, w lipcu miasto ogłosiło konkurs architektoniczny, który miał wyłonić koncepcję przebudowy stadionu przy al. Piłsudskiego w Olsztynie i stać się drogowskazem do stworzenia projektu budowlanego dla tego obiektu.
- Istniejący stadion wymaga nowego spojrzenia i modernizacji. Stąd pomysł na konkurs przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich, którym dziękujemy za twórczą współpracę, bo patrząc już dziś na efekty, wiemy że ten konkurs był znaczący – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Spośród 14 propozycji jury konkursowe wybrało cztery najciekawsze projekty, z których jeden - autorstwa ''PIG Architekci'' z Warszawy uznano za zwycięski.
- Jestem zachwycony tym co zrobiliście w Olsztynie nad jeziorem Ukiel. Zrobiliście przepiękną rzecz i mam nadzieję, że stadion będzie wyglądał równie pięknie – powiedział przewodniczący jury konkursowego, Ryszard Jurkowski z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jak przyznał przewodniczący jury – konkurs nie był łatwy.
- My zanim zdecydowaliśmy, dokładnie oglądaliśmy teren obecnego stadionu i wysłuchaliśmy przedstawicieli środowiska piłki nożnej, by poznać specyfikę miejsca. Trzeba było mieć też na uwadze element etapizacji obiektu. Koncepcja musiała zakładać taką realizację przebudowy, by już po pierwszym etapie osiągnąć ładny obiekt, który od razu wyglądałoby jak skończony – dodał Jurkowski.
Ostatecznie wygrał projekt, który zdaniem sądu konkursowego przedstawiał spójną propozycję, którą cechują wysokie walory estetyczne i funkcjonalno-przestrzenne przy równoczesnym wykorzystaniu racjonalnych i ekonomicznych rozwiązań konstrukcyjnych. Projekt prezentuje dystyngowaną elegancję osiągniętą prostymi środkami. Zdaniem jury obiekt wpisuje się w nurt współczesnej, światowej architektury i dzięki temu ma szansę stać się wizytówką miasta Olsztyna.
Na podstawie koncepcji powstanie teraz projekt budowlany stadionu. Ten ma powstać w 2016 roku, a pierwszy etap przebudowy obiektu powinien ruszyć już w 2017 roku.
Propozycja przebudowy w etapach:
Etap 1a:
(w związku z tym Stomil mecze będzie rozgrywał na innym stadionie, będzie jednak możliwy trening przy jupiterach w Olsztynie)
- rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej
- zachowanie istniejących wałów/trybun ziemnych wraz z masztami oświetleniowymi
- wykop i przemieszczenie mas ziemnych pod budowę dolnej płyty parkingu
- budowa trybuny zachodniej (3225 miejsc) wraz z fragmentem promenady stadionu ze schodami
- budowa fragmentu parkingu - strefa bus
- zagospodarowanie terenu - plac miejski i park
Etap 1b:
- rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejącej trybuny wschodniej
- budowa trybuny wschodniej (2371 miejsc)
- demontaż istniejących masztów oświetleniowych
- rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejących trybun północnej i południowej
- uporządkowanie terenu pod inwestycje w północno-wschodniej części zakresu opracowania (hotel + budynek usługowy)
- budowa promenady stadionu
- budowa dolnej płyty parkingu
Etap 2:
- budowa trybuny północnej (3203 miejsca)
- budowa górnej płyty parkingu w poziodmie promenady stadionu.
Etap 3:
- budowa trybuny południowej (3204 miejsc)
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz