Forum Rozwoju Olsztyna, SPAK Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu o/Warmińsko –Mazurski, Rada Osiedla Grunwaldzkiego oraz Warmiński Klub Rowerowy „FAN” - skierowali do prezydenta miasta list otwarty w sprawie planowanej przebudowy targowiska miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej.
Zgodnie z zapisami Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna, przyjętego Uchwałą Rady Miasta z dnia 24 czerwca 2015 roku, targowisko przy ul. Grunwaldzkiej jest wskazane jako miejsce, którego przebudowa ma być poprzedzona konkursem architektonicznym. Niestety, wbrew uchwale, konkursu nie przeprowadzono – czytamy w liście otwartym, który skierowano do prezydenta Olsztyna.
Jak tłumaczą działacze stowarzyszeń, w liście nie oceniają projektu, chodzi im o brak poszanowania prawa miejscowego i brak jakichkolwiek rozmów z mieszkańcami w tej sprawie.
- Plac Targowy, zrealizowany w małej miejscowości Mszana Dolna, w następstwie przeprowadzonego konkursu architektonicznego, został obsypany wieloma nagrodami. Plac ten został zrealizowany w ramach projektu „Mój Rynek”, organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa, z którego gmina Olsztyn też chce skorzystać. Urzędnikom z małej miejscowości udało się zmieścić w rygorach czasowych i formalnych konkursu, z fantastycznym efektem finalnym; u nas niestety nawet tego nie spróbowano. Podobnym pozytywnym efektem konkursu architektonicznego jest targowisko na eksperymentalnym osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. „Odważnie, starannie zagospodarowana przestrzeń publiczna „Park’n’targ” to nie tylko plac targowy lecz także parkowa przestrzeń publiczna z instalacją przestrzenną do zabaw dla dzieci, obiektami małej architektury” – tak o swoim projekcie piszą autorzy. Wspomniane realizacje pokazują, jak ważną przestrzenią publiczną jest plac targowy i należy dołożyć wszelkich starań poddając ją procesowi przebudowy. Brak konsultacji społecznych przed rozpoczęciem inwestycji to działanie, którego negatywne skutki odczujemy my, mieszkańcy. Każda formuła dialogu (ankieta, spacer badawczy, konsultacje, itp.) z mieszkańcami oraz użytkownikami targowiska pod kątem ich oczekiwań, potrzeb, skutkuje lepszym projektem, zbudowaniem ciekawszego i bardziej funkcjonalnego obiektu oraz lepszego zagospodarowania całej przestrzeni. W efekcie prowadzi do efektywniejszego wydatkowania pieniędzy publicznych. Należy wyraźnie podkreślić, że przy obecnym projekcie całkowicie pominięto takie ważne kwestie jak: układ przystanków względem targowiska, nawiązanie do Pumptruck'a, nawiązanie do Dworca Zachodniego, czy powiązania ze Starym Miastem. Panie Prezydencie, realizując projekt zagospodarowania brzegów Jeziora Krzywego sprawdzoną formułą konkursu architektonicznego odniósł Pan spektakularny sukces – obiekty zrealizowane w tej formule zyskały aprobatę mieszkańców i zdobywają prestiżowe nagrody. Targowisko Miejskie przy ul. Grunwaldzkiej jest równie ważną przestrzenią publiczną, która także powinna zostać zrealizowana w sprawdzonej procedurze konkursu architektonicznego. Oczekujemy, że władze naszego miasta będą konsekwentnie stosowały procedury określone w stanowionym przez siebie prawie, gwarantującym otrzymanie właściwej jakości przestrzeni publicznej – piszą w liście do prezydenta, olsztyńskie stowarzyszenia.
Co ciekawe, jak dotąd urzędnicy nie pokazali planów dotyczących przebudowy targowiska. Nie wiadomo więc na czym dokładnie miałaby polegać przebudowa, ile miałaby kosztować oraz z jakich środków finansowana.
- Dokumentacja modernizacji targowiska przy ul. Grunwaldzkiej nadal jest przygotowywana. Wykonawca wystąpił do nas z wnioskiem o aneksowanie umowy ze względu przedłużające się terminy uzyskania warunków przebudowy sieci ciepłowniczej, energetycznej i przyłącza kanalizacji deszczowej. W tej chwili trudno określić zakres i terminy robót. Zabiegamy o środki na przeprowadzenie przebudowy. Chodzi zarówno o zarezerwowanie pieniędzy w budżecie miasta, a także o dofinansowanie z unijnego programu „Mój rynek” - informuje Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz