Sieć 5G w Polsce jest w fazie testów. W Gliwicach przeprowadzono pierwsze testy terenowe, z kolei w Łodzi w tym roku ma rozpocząć się program pilotażowy, który będzie kosztował 8 mln zł. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, w którym mieście sieć 5G pojawi się najwcześniej. Urząd Komunikacji Elektronicznej wyodrębnił 20 polskich miast, w których są wskazane dostępne częstotliwości w zakresie 26 GHz i 3,4-3,8 GHz.
Są to: Olsztyn, Koszalin, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Kielce, Opole, Lublin, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Częstochowa, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Kraków, Katowice, Warszawa.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że resort pracuje nad nowelizacją tzw. megaustawy, co pozwoli m.in. na obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego i uproszczenie procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o infrastrukturę telekomunikacyjną. Przewidziano też harmonizację dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego. Zagórski uważa, że ten obowiązujący obecnie blokuje rozwój nowoczesnej sieci w Polsce.
Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie w sprawie powołania spółki Polskie 5G, która miałaby się zająć budową wspólnej infrastruktury usług w technologii 5G. W porozumieniu wezmą udział m.in. Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska i Polkomtel, przy udziale operatora sieci Play.
Komisja Europejska do 2020 r. chce, aby w przynajmniej jednym mieście każdego kraju członkowskiego została wprowadzona sieć 5G. Natomiast do 2025 r. sieć miałaby być już we wszystkich większych miastach i głównych szlakach transportowych w Unii Europejskiej.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz