O tym, że branża lokalnych, rzemieślnicznych browarów ma się coraz lepiej może świadczyć fakt, iż tydzień temu sporym sukcesem zakończyły się I Olsztyńskie Targi Piw Rzemieślniczych, które odbyły się na terenie jednego z hoteli nad jeziorem Ukiel.
Podobną imprezę w minioną sobotę zorganizowały również podolsztyńskie Dywity, gdzie odbyło się już po raz drugi Święto Warmińskiego Piwowara.
- To jest nasza lokalna odpowiedź na Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, który obchodzimy 5 sierpnia - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl Jacek Niedźwiecki z Urzędu Gminy Dywity.
- Impreza ma promować bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazywać ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów - mówił z kolei Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.
W podolsztyńskich Dywitach swoją ofertę piwną wystawiło sześć lokalnych browarów: olsztyńskie Kormoran, Warmia i Dziki Kocur, Kadyk z Działdowa, Mazurski z Ełku, Stara Szkoła z Podlasia oraz Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych.
- Cieszymy się, że w jednym miejscu udało się zebrać rozwijące browary. Pokazuje to, że bogata tradycja, historia dziedzictwa browarniczego nie wyginie, a wręcz się odradza na Warmii - dodał Niedźwiecki.
W programie święta przygotowano wiele atrakcji. Były pokazy warzenia piwa na żywo w warunkach domowych i w 150 litrowym kotle. Podczas festiwalu rozstrzygnięto również V Warmiński Konkurs Piw Domowych, który został rozegrany w czterech kategoriach.
- Piwowarzy domowi z całej Polski przysłali na konkurs łącznie 65 piw, które oceniali certyfikowani sędziowie - mówi Daniel Duda, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Paweł Morawski (Rosanke), Łukasz Derdziak (Porter Angielski), Ireneusz Misiak (Punk IPA - klon) i Jarosław Reczek (Owocowe Pszeniczne).
Prócz piwnych atrakcji nie zabrakło również koncertów miejscowych artystów i zespołów, a także zdrowej, lokalnej żywności prosto od rolników.
Organizatorzy byli także niezwykle zadowoleni z frekwencji na sobotniej imprezie.
- Specjalnie zamówiliśmy autobusy przegubowe z Olsztyna. One przyjeżdżają i wyjeżdżają pełne. Przez cały sobotni dzień na pewno kilka tysięcy osób odwiedzi naszą imprezę. Z roku na rok frekwencja jest coraz większa - mówił z zadowoleniem Jacek Niedźwiecki z UG Dywity.
Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara byli Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, natomiast patronem medialnym wydarzenia Portal Miejski Olsztyn.com.pl
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz