Dziś jest: 04.01.2025
Imieniny: Anieli, Eugeniusza
Data dodania: 2025-01-01 08:00

Aleksandra Sawczuk

TOP 10 najchętniej czytanych artykułów na portalu Olsztyn.com.pl w 2024 roku

TOP 10 najchętniej czytanych artykułów na portalu Olsztyn.com.pl w 2024 roku
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Fotolia, Łukasz Kozłowski, Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Poniżej przedstawiamy tematy, które w minionym roku najbardziej zainteresowały naszych Czytelników. Które artykuły cieszyły się największą „klikalnością”?

reklama

W 2024 r. naszych Czytelników najbardziej zaciekawiły kwestie m.in. przeniesienia produkcji jednej z firm za granicę, zaskakujących kompetencji urzędu skarbowego czy łamania praw pacjenta w szpitalach. W zestawieniu znalazły się też tematy dotyczące tajemniczego zaginięcia 16-letniej morążanki, akcji służb w jednym z fast foodów, w którym miał znajdować się przedmiot niewiadomego pochodzenia z substancją niebezpieczną czy decyzji nowego prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o zmniejszeniu pensji Macieja Nawackiego, w związku z odmawianiem prowadzenia spraw.

Przedstawiamy listę 10 najchętniej czytanych artykułów:

Numer 10 - Tragiczne zdarzenie drogowe w gminie Barczewo. Nie żyje 29-letnia motocyklistka

Na ostatnim miejscu naszego zestawienia uplasowało się zdarzenie z sierpnia z gminy Barczewo. Niestety, był to wypadek na tzw. "krzyżówkach barczewskich" (skrzyżowanie dróg do Różnowa, Słup i Barczewka) doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem samochodu osobowego oraz motocyklistki.

- Według wstępnych ustaleń kierujący toyotą, wyjeżdżając z Różnowa, nie ustąpił pierwszeństwa motocyklistce. Doszło do zderzenia - przekazała komisarz Anna Balińska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Niestety, motocyklistka zginęła na miejscu. Jak się okazało, ofiarą była 29-letnia Justyna Burska, na co dzień pływaczka i trenerka. - Z wielkim smutkiem i ogromnym żalem przyjęliśmy informacje o tragicznej śmierci naszej byłej zawodniczki, koleżanki, przyjaciółki – Justyny Burskiej. To niewyobrażalna tragedia, której długo nie będziemy w stanie zaakceptować i się z nią pogodzić - napisał w mediach społecznościowych były klub pływaczki, UKS Piątka Konstantynów Łódzki.

W sobotnim wypadku w gminie Barczewo zginęła 29-letnia Justyna Burska, była reprezentantka Polski w pływaniu
fot. OSP Kieźliny, Justyna Burska / Facebook

Numer 9 - Łamanie praw w szpitalach trwa w najlepsze. Pacjenci boją się odzywać

Na przedostatnim miejscu naszego zestawienia uplasował się artykuł dotyczący łamania prawa do intymności i godności, do którego wciąż dochodzi w wielu szpitalach. Zjawisko zauważalne jest przede wszystkim podczas obchodów lekarskich bądź pielęgniarskich. Niektórzy pacjenci boją się jednak reagować na tego typu sytuacje albo nie zdają sobie sprawy, że ich prawa są łamane. Jako częsty problem wskazać można, np. rozmowy o stanie zdrowia hospitalizowanego, do których dochodzi w obecności innych pacjentów, bez zachowania odległości między łóżkami czy mówienia ściszonym głosem. Warto podkreślić, że odpowiedzialność za kierowanie podmiotem leczniczym ponosi jego kierownik. Jak pisaliśmy w artykule, według Ministerstwa Zdrowia, zapewnienie wysokich standardów nie wymaga obecnie żadnych zmian legislacyjnych, jednak wśród znawców tematu pojawiają się opinię, iż pewne wytyczne, dotyczące m.in. wyposażenia, należy zastąpić bezwzględnie obowiązującymi nakazami.

fot. Pixabay

Numer 8 – Tajemniczy błysk i migające żarówki. Co wydarzyło się w nocy w Olsztynie? [WIDEO]

Na 8. pozycji znalazł się materiał opisujący zaskakujące wielu zdarzenie, którego doszło pewnej październikowej nocy. Chodzi o przerwę w dostawie prądu w Olsztynie i okolicach, która odbiła się na niebie spektakularnym błyskiem. Otrzymaliśmy nagranie dokumentujące zdarzenie od jednego z naszych Czytelników, którego wyrzut światła zastał podczas podróży samochodem. Co ciekawe, internauci bardzo szybko zaczęli poddawać analizie, co mogło być przyczyną wyładowania, komentując sprawę w często żartobliwy sposób. Niektórzy z naszych Czytelników wskazywali na burzę magnetyczną, przelatującą kometę czy łuk elektryczny, powstały od przełącznika linii zasilającej przy stacji WN Karolin. W efekcie, okazało się, iż awarię spowodowało zwarcie, w wyniku którego doszło do uszkodzenia przekładnika systemu rozdzielni wysokiego napięcia na stacji elektroenergetycznej Olsztyn.

W nocy (15 października) w Olsztynie wystąpiły zagadkowe przerwy w dostawie prądu. Nad miastem pojawił się też błysk
Fot. Czytelnik

Numer 7 – Zaginęła 16-letnia Daria z Morąga. „Poznała przez internet mieszkańca Kartuz o pseudonimie Lucyfer”

Na początku lipca br. pisaliśmy o zaginięciu 16-letniej morążanki. Dziewczyna powiedziała bliskim, że idzie na spotkanie z koleżanką, do której nie dotarła. Okazało się, że dziewczyna planowała zobaczyć się z poznanym przez Internet mieszkańcem Kartuz, o pseudonimie „Lucyfer”. Zaginiona miała ostatni raz rozmawiać z koleżanką za pośrednictwem komunikatora pod koniec czerwca, wtedy ktoś wyrwał jej telefon. Dziewczyna przestała być aktywna w mediach społecznościowych. Temat wywołał wśród naszych Czytelników również burzliwą dyskusję w komentarzach.

Zaginiona 16-latka z Morąga
Fot. archiwum rodzinne

Numer 6 – Akcja służb w McDonald’s przy Dworcu Głównym. Zamknięty obszar w promieniu kilkuset metrów [AKTUALIZACJA]

Na miejscu siódmym naszego zestawienia znalazł się artykuł dotyczący niepokojącej wiadomości, którą otrzymały pod koniec lipca olsztyńskie służby, dotyczącej pozostawionego przedmiotu nieznanego pochodzenia w jednej z restauracji McDonald’s, zlokalizowanej przy dworcu Olsztyn Główny. Na miejsce niezwłocznie przyjechali policjanci wraz z psami tropiącymi, straż pożarna, a także Samodzielny Oddział Kontrterrorystyczny Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W restauracji znaleziono przedmiot nieznanego pochodzenia, podobny do etui, w którym miała znajdować się substancja niebezpieczna. Jednak po przeprowadzonej akcji, pirotechnicy nie stwierdzili zagrożenia. Znalezisko okazało się... głośnikiem w materiałowym etui.

fot. KMP Olsztyn

Numer 5 – Podolsztyński miód.. z importu? Poruszenie w sprawie lokalnej firmy

O sprawie poinformował nas jeden z Czytelników portalu, wskazując, iż produkty lokalnej firmy Mazurskie Miody pochodzą, m.in. z Ukrainy czy Wietnamu. Siedziba firmy znajduje się w podolsztyńskim Tomaszkowie. Czytelnik, w nadesłanym raporcie, stwierdził, że niektóre produkty podpisane jako „Mazurskie Miody”, dostępne w sklepach, posiadają oznaczenie „B” oraz „C”, czyli oznaczające pochodzenie w Ukrainy i Wietnamu. Po skontaktowaniu się z przedstawicielami firmy, okazało się, iż przedsiębiorstwo nie ukrywa, że niektóre produkty pochodzą z terenów innych niż Polska. W artykule wskazaliśmy również, że w czasach globalizacji nazwa przedsiębiorstwa nie musi określać pochodzenia towarów. Przedstawiciele Mazurskich Miodów w rozmowie z naszym portalem podkreślili, iż produkty spełniają wszystkie wymagania, dotyczące jakości handlowej miodu pszczelego, określonej w specjalnym rozporządzeniu. Internauci jednak konsekwentnie twierdzili, iż tanio sprzedawany w Polsce miód „jest nie tylko mieszanką faktycznego pszczelego wytworu z syropem ryżowym, a także pochodzi z dalekiego wschodu”. Z kolei eksport towarów z Chin miałby ułatwić przekazanie ich na polski rynek, ponieważ miody ukraińskie mają niewiele różnić się składem od tych pochodzących z naszego kraju.

Siedziba firmy w Tomaszkowie pod Olsztynem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Numer 4 – Z mapy Olsztyna zniknie prężnie działająca firma? „Wszyscy dostali wypowiedzenia na początku marca”

Na czwartym miejscu naszego TOP 10 znalazł się artykuł dotyczący przeniesienia firmy Schwarte Milfor z Olsztyna do Chorwacji. Po tym jak nieoficjalne informacje o „przeprowadzce” przedsiębiorstwa obiegły sieć, skontaktowaliśmy się z jego przedstawicielami. Dyrektor firmy jednak zdawkowo odniosła się do sprawy, twierdząc, iż „podjęte działania nie mają znaczenia dla opinii publicznej”. Jak udało nam się dowiedzieć od jednego ze członków rodziny osoby zatrudnionej w Schwarte, cała załoga otrzymała wypowiedzenia na początku marca br. W komentarzach pod artykułem część naszych Czytelników spekulowała, że teren zajmowany przez budynek przedsiębiorstwa, zostanie oddany do użytku deweloperów. Niektórzy wskazywali natomiast, że na decyzję o likwidacji olsztyńskiej siedziby, wpływ miało niewystarczające zaangażowanie władz miasta.

Budynek Schwarte-Milfor przy ul. Obrońców Tobruku
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Numer 3 – Skarbówka zajrzy na twoje konto bankowe

Dużym zainteresowaniem wśród Czytelników portalu Olsztyn.com.pl cieszył się artykuł, dotyczący możliwości, jakie od lipca 2022 r. posiada Urząd Skarbowy. Chodzi o opcję wchodzenia na konto bankowe każdego podatnika, a nie jak wcześniej, posiadającej status osoby podejrzanej, w celu dokonania kontroli. W przypadku wykrycia nieprawidłowości urząd może obecnie zablokować konto bankowe bez wiedzy właściciela, który o fakcie dowiaduje się zwykle podczas próby płatności kartą bądź wypłacenia środków. Blokada trwa zwykle 72 godziny. Co ciekawe, Ministerstwo Finansów twierdzi, że obowiązujące od lipca 2022 roku przepisy nie dotyczą blokowania środków na rachunkach bankowych, a naczelnicy urzędów skarbowych mogą na podstawie przepisu występować do banków o informacje tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego. W praktyce jednak sprawa wygląda inaczej.

fot. Pixabay

Numer 2 – Koniec z abonamentem RTV” „Nie będzie żadnej daniny od szeregu Kowalskich na rzecz mediów publicznych”

Drugie miejsce w naszym rankingu znalazł się materiał opisujący plany obecnego rządu, związane z likwidacją obowiązku opłacania abonamentu RTV. Ministerstwo Finansów przedstawiło dane, dotyczące największych długów abonamentowych, ściągniętych w 2023 r. w każdym z województw. Biorąc pod uwagę Warmię i Mazury, w ubiegłym roku rekordzista miał do zapłaty 26 tys. zł. Z kolei w przypadku całej Polski, największy dług określono na 187 tys. zł. Dotyczył on mieszkańca województwa pomorskiego. Prace nad ustawą likwidującą abonament RTV mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Plan zakłada przedłożenie dokumentu prezydentowi w sierpniu 2025 r., co oznacza, iż abonament zniknąłby najwcześniej w roku 2026.

fot. Pixabay

Numer 1 - Nowy prezes sądu w Olsztynie podjął decyzję ws. Macieja Nawackiego. Pensja mocno w dół

TOP 10 zamyka artykuł dotyczący byłego prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Po tym jak Maciej Nawacki został odsunięty od stanowiska i stał się szeregowym sędzią. Jak poinformował portal oko.press Nawacki ma odmawiać od tego czasu prowadzenia spraw o upadłość oraz restrukturyzację. Pod koniec września br. nowy prezes olsztyńskiego sądu, Krzysztof Krygielski podjął decyzję o obniżeniu pensji poprzednika o 50 procent (decyzję wydano na miesiąc z możliwością przedłużenia).

- Mając na uwadze odmawianie przez Pana Sędziego Macieja Nawackiego sprawowania wymiaru sprawiedliwości od kilku miesięcy, wskazuję na dalsze monitorowanie wykonywania pracy przez Pana sędziego i deklaruję możliwości kolejnego obniżania wynagrodzenia Pana sędziego w następnych miesiącach, odpowiednio do podjętych lub niepodjętych czynności sędziego – wskazał nowy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Maciej Nawacki przez długi czas walczył z sędzią Pawłem Juszczyszynem. Na zdjęciu rwie wniosek dotyczący zaniechania działań mających utrudnienie pracy Juszczyszynowi, podpisany przez większość sędziów SR
Fot. kadr z materiału TVN

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Olsztyniank 2025-01-03 11:12:08 2a01:11cf:4a3:*
    Najlepszy, najczęściej czytany olsztyński portal... tak trzymaj!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Pidofski BMW!! 2025-01-01 11:27:52 92.40.*.*
    Nawacki to wyjątkowa menda. Nawet jak na tępego pisofca!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Janusz Pisiewicz 2025-01-01 11:07:12 95.160.*.*
    Jeśli rwie się kraj na pół, to rwanie kartki staje się juś drobnostką... Dziękuję za uwagię. 🙄👌
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3

www.autoczescionline24.pl