Do tragicznego wypadku doszło 22 lipca 2018 r. w Szczytnie. Wtedy 9-latek poszedł z wujkiem do wesołego miasteczka, gdzie chcieli skorzystać z karuzeli typu Break Dance. Jednak pod ich gondolą pękło połączenie spawne na ramieniu krzyżaka, powodując przechylenie gondoli. Obaj pasażerowie wypadli z karuzeli. Chłopiec, w wyniku doznanych obrażeń, zmarł.
Według prokuratora z Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ za śmierć 9-latka odpowiedzialny jest Jacek T., właściciel lunaparku, który miał dopuścić do użytkowania karuzelę bez należytego sprawdzenia stanu technicznego.
Do sądu w Szczytnie został skierowany akt oskarżenia. Właściciel lunaparku został oskarżony o narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia osoby dorosłej i nieumyślne spowodowanie śmierci chłopca. Jacek T. złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy.
We wtorek odbyła się pierwsza rozprawa sądowa w tej sprawie.
- Obrońca oskarżonego jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego złożył wniosek o skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego, a pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych nie sprzeciwił się temu wnioskowi. Sąd w takiej sytuacji podjął decyzję o skierowaniu sprawy Jacka T. do mediacji, zakreślając mediatorowi termin 1 miesiąca od dnia doręczenia akt sprawy na przeprowadzenie mediacji – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Rozprawa została odroczona do 5 listopada.
Mediacja w sprawie karnej to sposób dobrowolnego rozwiązywania problemu, powstałego w wyniku przestępstwa, na drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i oskarżonego, z pomocą mediatora. Mediacja daje pokrzywdzonemu okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec oskarżonego, jak również daje mu szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
Z kolei dla oskarżonego mediacja daje możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przeproszenia. Mediacja dla oskarżonego oznacza także szybsze zakończenie postępowania karnego (a w konsekwencji szybsze zatarcie skazania), zmniejszenie kosztów postępowania karnego oraz szansę na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz