Jak co roku, gdy następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury spadają poniżej zera policjanci zwracają się z apelem o to, aby nie być obojętnym na osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, osobach starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
W okresie jesienno- zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na wychłodzenie.
Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice.
Często miejsca te grożą zawaleniem. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i niejednokrotnie prowadzi do pożaru. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi policjanci przekazują wykaz miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Bezdomnym przekazywana jest również informacja o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli.
Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze odwożą potrzebujących do schroniska, czy izb wytrzeźwień. Przypomnijmy bowiem, by bezdomni mogli skorzystać ze schroniska – muszą być trzeźwi. To jedyny wymóg tych placówek.
Wciąż jednak dla niektórych bezdomnych jest on nie do osiągnięcia, dlatego tak ważne jest by informować słuzby zawsze wtedy, kiedy widzimy w parkach, czy przystankach autobusowych osoby będące pod wpływem alkoholu. Takie osoby są szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu, gdyż stan upojenia zaburza ich funkcjonowanie i zdolność do oceny ryzyka.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz