OC lub Zielona Karta
Niezależnie od tego, czy udajesz się na wakacyjny wyjazd w kraju, czy zagranicą, musisz posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co istotne, działa ono w takim samym zakresie zarówno na terenie Polski, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Andorze i Norwegii, które nie należą do Wspólnoty.
A co, jeżeli wybierasz się autem do innych państw europejskich lub spoza Europy, jak np. Ukraina, Białoruś, Rosja, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Armenia, Turcja, Maroko, Macedonia czy Mołdawia? Wtedy konieczne jest wyrobienie Zielonej Karty, czyli dokumentu, który funkcjonuje na identycznych zasadach jak polskie OC. Zieloną Kartę uzyskasz w swoim towarzystwie lub agencji ubezpieczeniowej.
Kwestia wyboru OC powinna być znana każdemu kierowcy, jednak dla formalności przypomnijmy, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, którym muszą być objęte wszystkie auta zarejestrowane w Polsce. Jako że działa ono zawsze tak samo, w oparciu o reguły określone w specjalnej ustawie, istotnym czynnikiem decydującym o wyborze staje się wyłącznie cena – im niższa, tym atrakcyjniejsza oferta. Dlatego przed zakupem przyda Ci się porównywarka OC, dzięki której znajdziesz dla siebie najtańszą polisę.
Assistance
Wracając do wakacyjnych ubezpieczeń samochodu – przy każdym dalszym i dłuższym wyjeździe podstawą powinno być assistance. W założeniu assistance to polisa skierowana do podróżnych, dzięki której uzyskasz kompleksową pomoc w razie różnego rodzaju problemów na trasie. Usterka silnika, zepsute koło, pusty bak? Posiadając ubezpieczenie assistance, nie pozostajesz sam w tego typu sytuacjach i możesz liczyć na fachową pomoc.
Jeżeli planujesz tylko jeden wyjazd, wystarczy Ci okresowe assistance na kilka lub kilkanaście dni – nie ma potrzeby wykupowania tej polisy na cały rok. W ten sposób oszczędzasz pieniądze, ponieważ nawet bardzo dobre ubezpieczenie assistance na kilka dni kosztuje w wielu towarzystwach zaledwie kilkadziesiąt zł. To niewiele, zważywszy na poczucie bezpieczeństwa, jakie ono daje.
Wybierając się na wakacje, zdecydowanie warto posiadać assistance, jednak przed jego wykupieniem, należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony i zapisane w umowie wyłączenia, czyli sytuacje, w których towarzystwo przyznaje sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Jeżeli wyjeżdżasz zagranicę, koniecznie dowiedz się też, czy dana polisa działa w państwie lub państwach, które są celem Twojej podróży.
Autocasco
Czy autocasco może się przydać w trakcie wakacyjnego wyjazdu? Zdecydowanie tak – to ubezpieczenie zawsze może bowiem okazać się pomocne. Czy jednak warto je wykupować specjalnie z myślą o pojedynczym wypadzie wakacyjnym? Zdecydowanie nie – chyba że robisz to niejako przy okazji, świadomie decydując się na zaopatrzenie się w AC z myślą o całorocznym użytkowaniu samochodu, wtedy jest to bardzo dobra decyzja.
Autocasco pozwala Ci uzyskać odszkodowanie w razie różnego rodzaju szkód, również tych popełnionych przez Ciebie. Załóżmy, że jadąc nad morze, wybiegła Ci na drogę sarna, w którą uderzyłeś, poważnie uszkadzając samochód. W takiej sytuacji OC nic Ci nie daje, a dzięki assistance Twoje auto zostaje odholowane do warsztatu. A co z pokryciem kosztów naprawy? Jeśli nie masz autocasco, musisz sfinansować je z własnej kieszeni – dopiero AC uprawnia Cię do uzyskania odszkodowania.
Wybierając autocasco, zwróć uwagę na jego warunki i zweryfikuj, czy obejmuje wszystkie ryzyka, na których Ci zależy. Sprawdź również wyłączenia od odpowiedzialności oraz zakres terytorialny polisy – przy wyjeździe zagranicznym przydaje się AC działające poza Polską. Przed zakupem autocasco poznaj najciekawsze oferty na rynku na stronie kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl/kalkulator/oc-ac/.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz