Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2020-11-02 10:00

Redakcja

Uprawa ziół

Uprawa ziół
Uprawa ziół
Fot. Materiał Partnera

Zioła są łatwe w uprawie, mało wymagające i można hodować je w praktycznie każdym ogrodzie. Uprawiając je samodzielnie możemy zbierać je w dogodnym czasie, mając pewność że nie są one zanieczyszczone środkami chemicznymi.

reklama

Mają szereg zalet, służą do przyprawiania potraw i znajdują zastosowanie w lecznictwie. Zawierają olejki eteryczne, minerały, witaminy. Uprawa ziół może okazać się prawdziwą pasją, a ich różnorodne barwy i zapachy będą ozdobą w każdym ogrodzie. Jak więc założyć własny ogród ziołowy?

Zioła w ogrodzie

Są różne sposoby na wprowadzenie ziół do swojego ogródka. Efektownie wyglądającym pomysłem jest tzw. ziołowa spirala. Można założyć ją nawet na małej powierzchni i zbudować z zalegających kamieni lub starych cegieł. Na górze spirali, gdzie jest sucho, najlepiej będą czuły się zioła śródziemnomorskiej tj. lawenda: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-lawendy/, szałwia czy tymianek. Najniżej powinny znaleźć się rośliny, które wymagają dużo wody np. lubczyk czy pietruszka. U stóp spirali można zbudować niewielkie oczko wodne, które zwiększa wilgotność gleby i powietrza.

Doskonałym miejscem do uprawy ziół w ogrodzie będą też zagony wysokie lub podwyższone. Oszczędzają miejsce i ułatwiają wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych bez konieczności uciążliwego schylania, a w dodatku umożliwiają lepszy odpływ wody i szybsze ogrzewanie gleby wiosną.

Bardzo popularne są również tzw. zagony tematyczne, na których uprawia się zioła sklasyfikowane według swoich właściwości leczniczych. Można nimi również obsadzać rabaty bylinowe czy też umieszczać je w ogródkach skalnych. Najlepiej aby znajdowały się blisko domu i były łatwo dostępne. Powinny rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru.

Zioła w donicach

Zioła można uprawiać nawet nie posiadając własnego ogrodu. Większość z nich nadaje się do uprawy w doniczkach, które możemy postawić na parapecie czy balkonie. W ten sposób możemy w domowych warunkach hodować np. rozmaryn, cząber, tymianek czy lawendę. Przygotowując ulubione potrawy możemy szybko sięgnąć do doniczek na parapecie w kuchni i zerwać świeże zioła. W dodatku ich intensywny zapach odświeży powietrze w pomieszczeniu i odstrasza owady.

Warunki do uprawy ziół

Zioła rosną nawet na przeciętnych glebach, ale najlepiej czują się na podłożach lekkich i przepuszczalnych, o odczynie neutralnym lub lekko wapiennym. Jeśli uprawiamy zioła w doniczkach to na ich dno trzeba najpierw wysypać trochę żwiru, a następnie odkwaszoną ziemię

Większość gatunków ziół wywodzi się z ciepłych rejonów, gdzie gleby są suche, dlatego nie lubią zbyt dużej wilgotności. Rok albo chociaż kilka miesięcy przed posadzeniem roślin w ogrodzie, najlepiej wzbogacić glebę obornikiem lub kompostem, to zapobiega szybkiemu wysychaniu ziemi.

Siew i pielęgnacja ziół

Większość ziół możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu około kwietnia. Możemy też już wczesną wiosną wysiewać nasiona w szklarni, inspekcie czy innym zacisznym miejscu. Wschodzące siewki przerywamy, a następnie przesadzamy je do doniczek lub pojemników, a na miejsce stały przenosimy je dopiero kiedy miną ostatnie przymrozki.

W okresie wegetacji zioła potrzebują tylko niewielkich ilości składników pokarmowych. Niektóre gatunki mogą przetrwać zimę, nawet bez okrywania. Wiosną powinniśmy zapewnić im cięcia sanitarne, tzn. usunąć chore czy połamane pędy. W kolejnych latach zioła uprawiane jako wieloletnie przycinamy po kwitnieniu, usuwamy zasychające kwiatostany i niewielkie części pędów.

Jak i kiedy zbierać zioła?

Zioła do bezpośredniego spożycia możemy zbierać w każdej chwili. Natomiast te, które chcemy przeznaczyć do ususzenia zbiera się tylko w odpowiednim terminie. Większość z nich zbieramy przed kwitnięciem albo na samym jego początku, najlepiej rano i kiedy jest sucho. Wtedy zawierają najwięcej substancji czynnych. Pędny ścina się 5-10 cm nad ziemią, liście zbieramy bez ogonków, a nasiona tylko wtedy kiedy są w pełni dojrzałe. Z kolei korzenie należy zbierać jesienią, kiedy rośliny rozpoczynają okres spoczynku. Wykopujemy je z ziemi i przed ususzeniem oczyszczamy z zanieczyszczeń.

Inne ciekawe nasiona roślin znajdziesz tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona/

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl